پیشگیری از ایجاد واریس و درمان آن با ورزش، تغذیه و جوراب فشاری

واریس  نیز می تواند از نظر جسمانی ناراحت کننده باشد. آنها می توانند باعث تورم، درد شده و مرتبط با سندرم پاهای بی قرار باشند.

شناخت چگونگی پیش گیری از ابتلا به وریدهای واریسی اولین قدم در کاهش وقوع آنها است. این برآمدگی ها به ظاهر زشت در قسمت پایین پا می تواند مانع لذت بردن شما از پوشیدن شورت و دامن در تابستان شود و حتی می تواند با درد نیز همراه باشد. آنها همچنین می توانند نشانه ای از بیماری های گردش خون باشند و می توانند منجر به زخم های پوستی و شکستگی شوند. هیچ درمان قطعی و کاملی وجود ندارد، اما پیشگیری می تواند علائم را کاهش دهد.

اگر میخواهید از داشتن «رگ های بهتر برای زندگی» لذت ببرید، مواردی هست که می توانید برای داشتن رگ های سالم انجام دهید. این اصول راهنمایی میتواند از گسترش و ایجاد وریدهای واریسی جلوگیری کند  و از بدتر شدن رگهای واریسی که در حال حاضر وجود دارند جلوگیری کند.

روشهای بسیاری برای پیشگیری و درمان رگهای واریسی وجود دارد. ازجمله: ورزش مداوم  ، جوراب واریس  ، نوشیدن آب زیاد و ...

برای دریافت مشاوره و نوبت ویزیت در کلینیک مرکز واریس شیراز میتوانید با شماره 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

نکات پیشگیرانه خانگی


پیشگیری همیشه در خانه شروع می شود. فقط چند تغییرساده در سبک زندگی می تواند همه چیز را در دانستن اینکه چگونه از ورید واریسی قبل از شروع آن، پیشگیری کنید. گردش خون را در نظر بگیرید. برای جلوگیری از ورید واریسی یا حتی ورید های عنکبوتی، شما باید گردش خون مناسبی را در ورید های ظریفی که خون را به قلب منتقل می کنند، فراهم آورید. آسیب به رگ ها می تواند خون را در آن ها نگه دارد، که حتی می تواند باعث ایجاد شدن لخته در آن ناحیه شود. این  حالت می تواند وضعیت پزشکی نامساعدی باشد. نکاتی برای حفظ گردش خون مناسب در رگ ها عبارتند از:

به پاهای خود استراحت دهید یا آنها را تمرین دهید

 بسته به شغل شما، اگر تمام روز به نشستن می پردازید، هر دو ساعت یک بار بلند شوید و قدم بزنید. نشستن می تواند موجب "انباشت خون" در پاها و ایجاد وریدهای واریسی شود. اگر شما زیاد می ایستید، بنشینید و پای خود را هر دو ساعت یک بار بالا بیاورید. این روش کمک می کند تا خون به سمت بالا و قلبتان حرکت کند.

شروع به ورزش منظم کنید

اگر ورزش کنید، روی ورزش هایی تمرکز کنید که پاها را درگیر می کند. اگر شما ورزش نمی کنید، یک روالی را شروع کنید که در بهبود گردش خون در پا مانند راه رفتن و شنا کردن مفید باشد.

تمرینات تنفسی یک راه مناسب برای بهبود گردش خون می باشد. اطمینان حاصل کنید که تمرینات اولیه شما، مانند پیاده روی خوب با تنفس عمیق، هر روز حداقل 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. اگر شما می توانید فراتر از این سطح از ورزش بروید، عالی است، اما هیچ ورزش سنگینی برای ورید واریسی توصیه نمی شود.

در طول خطوط فعالیت های قلبی و عروقی، به دنبال گردش خون حرکت کنید. هر چیزی که موجب عرق کردن می شود، فوق العاده است و حتی عرق کردن در سونا یک راه عالی برای افزایش جریان خون و حذف سموم بدن است.

 وزن متعادلی داشته باشید.

اگر لازم باشد وزن خود را کاهش دهید، یا حداقل سعی کنید وزنتان افزایش پیدا نکند. سنگین بودن باعث وارد شدن فشار بیشتری بر رگ های ظریف پای شما می شود. سعی کنید ورزش کنید و غذای سالم بخورید تا وزن کم کنید. این امر باعث افزایش سلامت کلی شما می شود. غذای سالم شامل میوه های تازه و سبزیجات می باشد و از غذاهای فرآوری شده و تصفیه شده بپرهیزید.

آب بنوشید

برای حفظ آب بدنتان، شما باید در هر روز  در حدود 1 لیتر آب به ازای هر 22 کیلوگرم وزن بدن تان  مصرف کنید.

اگر شما مقدار زیادی غذای تازه مانند سالاد، میوه و سبزیجات مصرف می کنید که حاوی مقدار زیادی آب می باشد، برای هر 25 تا 30 کیلوگرم وزن بدن تان نیاز به حدود 1 لیتر دارند.

با خوردن بسیاری از غذاهای گیاهی، شما نه تنها میزان مصرف آب خود را افزایش می دهید، بلکه بدن خود را با مواد مغذی که برای بازسازی رگ هایتان مورد نیاز است، تامین می کنید. مسئله مهم در مورد این نوع غذا این است که علاوه بر پیشگیری از ورید واریسی، این نوع غذا ها همچنین ورید واریسی  را درمان می کنند. این موضوع بخشی از روند درمان بیماری است.

قدرت درمانی گیاهان

سنفیتون (Comfrey)  یک گیاه درمانی بسیار قوی و شفا بخش است. این گیاه را با فندق (گیاهی است که برای پوست مناسب است) ترکیب کنید تا فرمولی شفا بخش برای استفاده در درمان وریدهای واریسی داشته باشید. شما می توانید یک دسته از سنفیتون را برش دهید، آن را ریز ریز کنید و آن را در یک مخلوط کننده با نیم فنجان فندق مخلوط و با هم یک محلول غلیظ از آن ها تهیه کنید. سپس با استفاده از یک پارچه یا باند مخلوط را به صورت فشرده سازی در اطراف پای خود قرار دهید و بگذارید برای 4-6 ساعت و یا حتی یک شب روی پایتان باقی بماند.

استفاده از یخ در واریس های وریدی

اگر رگ های پای شما واقعا بیرون زده باشند، درمان سطح بعدی استفاده از یخ است. یخ سرد باعث تنگ شدن رگ ها می شود که به پمپاژ خون کمک می کند.

این امر گردش خون را افزایش می دهد و به حذف التهاب کمک می کند، سیستم ایمنی بدن شما را افزایش می دهد و قطعا به وریدهای واریسی شما کمک می کند. همچنین شما می توانید از بسته یخ روی رگ هایتان تا زمانی که احساس راحتی می کنید استفاده کنید.

بسته به شدت وریدهای واریسی در شما، گزینه های درمانی زیادی وجود دارد. در کل، رژیم غذایی و شیوه زندگی مناسب برای جلوگیری و درمان وریدهای واریسی موثر خواهند بود. نکات کلیدی در اینجا تمرکز بر تامین آب مورد نیاز بدن و تغذیه مناسب است که خون شما را تمیز نگه می دارد، به علاوه تنفس و فعالیت های بدنی نیز اهمیت بالایی دارند.

از لباس های تنگ استفاده نکنید

لباس و کفش تنگ می تواند گردش خون را درپاها مختل کند. لباس های راحت و سبک و کتانی و کفش مناسب که خیلی تنگ نباشد و اندازه سایز بدنتان باشد، بپوشید. سعی کنید از پوشیدن کفش های پاشنه بلند پرهیز کنید.

مراقب حالت نشستن خود باشید.

در هنگام نشستن، پاهای شما به هر نحوی می تواند  خون رسانی به پاها را قطع کند و یا گردش خون را در رگ های آن متوقف کند. دریچه های کوچک رگی که خون را به قلب بازمی گردانند باید برای انجام کارشان راحت و باز باشند و نحوه قرارگیری پاهای شما می تواند این امر را مختل نماید.

اجتناب از درمان های هورمونی.

اگر ممکن است سعی کنید از استروژن، پروژسترون یا قرص های کنترل بارداری اجتناب کنید. هر گونه درمان هورمونی در رگ ها و سیستم گردش خون به طور کلی مشکل ساز است.

اگر در حال حاضر از وریدهای واریسی رنج می برید، می توانید برخی از جوراب های واریسی را امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید که سایزآنها مناسب  شما است و خیلی تنگ نیست. رگ های واریسی که بسیار درد دارند ممکن است نیاز به درمان بیشتری داشته باشند. شما می توانید گزینه های طبیعی و پزشکی را با پزشک شخصی خود مشورت کنید. فقط دانستن اینکه چگونه از ورید واریسی جلوگیری کنید اولین قدم بزرگ است!

چگونگی از ورید های واریسی در حین بارداری پیشگیری کنیم


در میان بسیاری از مواردی که در دوران بارداری برای حفظ سلامتی خود و کودکتان و کارهایی که برای به دنیا آوردن فرزند سالم انجام می دهید، بعید است که رگ های واریسی در بالای لیست نگرانی های شما قرار داشته باشد. شما ممکن است فکر کنید هیچ کاری برای پیشگیری از بیماری های وریدی مخفی در طول بارداری نمی توانید انجام دهید، اما کارهای زیادی برای جلوگیری از توسعه ورید واریسی در زمان حاملگی وجود دارد که شما می توانید انجام دهید.

ورزش برای رگ های سالم مهم است، بنابراین شما باید ورزش کردن در طول حاملگی را جزو اولویت های خود قرار دهید. در مورد ورزش هایی که می توانید با خیال راحت انجام دهید با پزشک خود صحبت کنید. شما همچنین می توانید از لباس های ضد واریس برای افزایش جریان خون و جلوگیری از مشکلات گردش خون که معمولا در دوران بارداری رخ می دهد، استفاده کنید. توصیه می شود استفاده از لباس های ضد واریس خود را دراوایل دوران بارداری شروع کنید تا سبب افزایش گردش خون در شما و مانع از ایجاد واریس در شما شود.

آخرین  استراتژی مورد بحث، ساده ترین روش است: به سادگی پاهای خود را بالا بیاورید و آن ها را بالا نگه دارید. این کار نه تنها به کاهش فشار ناشی از درد در پایتان کمک می کند، بلکه بالا بردن پاها در ارتفاعی بالاتر از قلب شما، باعث افزایش سلامتی در رگ های شما و مانع از ورید های واریسی می شود.

 چگونه از واریس و ایجاد لخته در پاها پس از جراحی جلوگیری کنیم؟


اگر به تازگی عمل جراحی انجام داده اید، پزشک شما به احتمال زیاد به شما گفته است که استراحت کنید تا روند بهبودی آن تسریع یابد. شما از قبل می دانید که نشستن برای مدت زمان طولانی، خطر ابتلا به وریدهای واریسی را در شما افزایش می دهد، همچنین این کار می تواند خطر ابتلا به لخته های خونی خطرناک در شما را افزایش دهد.

در زمان بهبودی از عمل جراحی چه کار می توانید انجام دهید؟ از دکتر خود در مورد خطرات ایجاد لخته در رگ هایتان  و جلوگیری از ترومبوز عمیق وریدی ، آمبولی ریوی و ترومبوآمبولی وریدی (DVT، PE، VTE) اطلاعات کسب کنید. استفاده از ضد انعقادها، پوشش های ضد آمبولیسم، کفش های ضد واریس و ضد آمبولی اولیه، راه کارهایی هستند که ممکن است به شما توصیه شود.

سایر استراتژی های ساده شامل بلند کردن پاها، پوشیدن لباس های کشی و ضد واریس و نوشیدن مقدار زیاد آب می تواند در حفظ سلامت رگ های شما در زمان استراحت در رختخواب مفید باشد. همچنین می توانید چند تمرین ساده مثل بلند کردن پاها را انجام دهید، زانوی خود را به طرف سینه خود بکشید یا مچ پای خود را برای بهبود گردش خون در پای خود بچرخانید. حتی کارهای ساده مانند فشار دادن توپ های استرسی می تواند به افزایش جریان خون در پاهای شما کمک کند. اطمینان حاصل کنید که با پزشک خود درباره فعالیت های دیگری که برای جلوگیری از لخته شدن خون و وریدهای واریسی در زمان بهبودی می توانید انجام دهید، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان واریس


برای شروع ، به یک پزشک عمومی مراجعه کنید، تا شما را به یک پزشک متخصص ورید ارجاع دهد. بسته به نوع درمان مورد نیاز، جراح عروق، متخصص پوست و یا فلبولوژیست (متخصص ورید) می تواند در درمان های مختلفی به شما کمک کند.

جوراب های کشی فشرده

این جوراب های تنگ و یا جوراب ساق بلند، طراحی شده اند تا با فشار آوردن بر پاهای شما، به شما کمک کنند تا جریان خون راحت تر به سمت بالای بدنتان حرکت کند، و ممکن است به کاهش علائمی مانند سفتی و تورم کمک کنند و گردش خون در اندام های پایین بدنتان را تسهیل نمایند، اما واریس را به تنهایی در مان نمی کنند. با این وجود، اگر شما به استفاده از نوع دیگری از درمان تصمیم بگیرید، آنها می توانند کمک کننده باشند.

اسکلروتراپی

درمان اسکلروتراپی ، ترزیق یک مایع با سوزن به ورید واریسی می باشد؛ محلول تزریق شده باعث لخته شدن خون، ایجاد زخم و از بین رفتن رگ ها مي شود. ظاهر وریدی متورم معمولا طی 7 تا 10 روز ار بین می رود. این روش می تواند دردناک باشد، زیرا در آن تزریق داخل رگی داریم. شما همچنین ممکن است نیاز به درمان های ترکیبی برای رهایی از وریدهای واریسی خود داشته باشید.

درمان واریس با استفاده از حرارت  داخل رگی

این روش از گرمای حاصل از لیزر  یا رادیوفرکانس  برای از بین بردن رگ های بسته، استفاده می کند. جراح با استفاده از سونوگرافی  یک کاتتر به داخل رگ برای درمان میفرستد و سپس از گرمای حاصل از یک الکترود لیزری یا رادیویی استفاده می کند. این کار باعث می شود دیواره رگ ها بسته شوند و توسط بدن از بین بروند.

ممکن است شما نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشید، گرچه بعضی از مراکز درمانی به جای بیهوشی، از آرامبخش و بی حسی های موضعی استفاده می کنند. روش حرارتی مؤثرتر و با درد کمتری نسبت به روش اسکلروتراپی می باشد و شایعترین عارضه جانبی آن درد و کبودی می باشد.

تخلیه رگ ها

رگ های واریسی می توانند به روش فیزیکی و از طریق برش های کوچک برداشته شوند. این روش به همان اندازه سرگرم کننده است که به نظر میرسد و به دلیل تعداد برش هایی که معمولا براساس طول ناحیه درگیر مورد نیاز است، یک گزینه با کاربرد بسیار کم است. این روش برای ورید های واریسی بسیار بزرگ، دردناک و ضخیم است. این روش معمولا توسط یک جراح عروق انجام می شود، اما برخی از جراحان پوستی نیز آن را انجام می دهند. بعد از آن ممکن است درد در محل بریدگی شما، کبودی در محل بریدگی، و گاهی اوقات بی حسی و سوزش در قسمت پایین پای شما  وجود داشته باشد اگرعصب پای شما در طول جراحی دچار آسیب شده باشد.