واریس در ناحیه پا، شایعترین نوع واریس بعلت عدم بازگشت خون به قلب

واریس-در-ناحیه-پا

رگ‌ها خون را از پشت پا به طرف بالا و به سمت قلب حمل می‌کنند. دو مجموعه رگ در پاها وجود دارد، رگ‌های عمقی که عمیقا درون عضلات قرار گرفتند و قابل دیدن نیستند و رگ‌های سطحی که در نزدیکی سطح پوست هستند. هر دو مجموعه از رگ‌ها دارای دریچه‌های یک طرفه در جهت کمک به جریان خون به طرف بالا هستند اما از بازگشت دوباره آنها به سمت پایین جلوگیری می‌کنند. هنگامی که دریچه‌های رگ‌های سطحی کار نمی‌کنند فشار به این رگ‌ها وارد می‌شود و رگ‌ها در زیر پوست متسع و پیچ خورده می‌شوند. این باعث به وجود آمدن رگ‌های واریسی می‌شود. رگهای واریسی بسیار شایع هستند واغلب ارثی هستند

هنگامی که رگ‌ها به وضوح پیچ خورده و متورم می‌شوند، به عنوان رگ‌های واریسی شناخته می‌شوند که اغلب در پاها رخ می‌دهند. رگ‌ها برای غلبه بر اثرات جاذبه دارای دریچه‌های یک طرفه هستند. هنگامی که دیواره‌های رگ‌های پا حالت کشسانی خود را از دست می‌دهند و دریچه‌ها به طور صحیح عمل نمی‌کنند، خون به سمت عقب حرکت می‌کند و در رگ‌های سطحی پا تجمع پیدا می‌کند،که باعث می‌شود رگ‌ها متورم شده و واریسی شوند.

برای دریافت اطلاعات و مشاوره در زمینه واریس پا در مرکز واریس شیراز می‌توانید با 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

گردش خون طبیعی


گردش خون طبیعی

در یک فرد سالم، خون از قلب خارج شده و از طریق سرخرگ‌ها پمپاژ می شود تا به اندام های بدن برسد. جریان خون از طریق سرخرگها اکسیژن و تغذیه بدن را فراهم می کند. مواد مغذی و اکسیژن ازگردش خون خارج می شوند و از طریق عروق کوچک به نام مویرگ ها به بافتها می رسند. بنابراین،سرخرگها مسئول تامین گردش خون می باشند. سپس مواد ومایعات زائد و ناخواسته از بافت ها در عروق کوچک به نام ونول جمع آوری می شوند . چندین ونول برای تشکیل رگها به هم می پیوندند. رگ ها وظیفه بازگرداندن خون به قلب را دارند بنابراین در نهایت به ریه ها می روند تا اکسیژن بیشتری بدست آورند.از این رو رگ ها مسئول تخلیه گردش خون هستند. هنگامی که در ریه ها اکسیژن رسانی می شود، خون از ریه به سمت قلب جاری می شود و چرخه ادامه پیدا می کند.

رگ‌های سالم

رگ-های-سالم

رگ‌های سالم طبیعی به عنوان یک  لوله یک طرفه برای خون عمل می کنند تا به قلب بازگردد. در حالی که قلب به عنوان یک پمپ برای سرخرگ ها عمل می کند، رگ ها روی انقباض عضله به عنوان یک پمپ حساب می کنند. به عنوان مثال، خون باید برخلاف جاذبه دررگهای پا پمپاژ شود. برای پمپاژ خون رگهای پا، عضلات پا، ساق پا و ران باید منقبض شوند. پیاده روی، شنا، دویدن و دیگر تمرینات پا شامل انقباض ماهیچه ای می شود که پمپاژ خوبی را برای رگ های پا فراهم می کند. دریچه های یک طرفه هر چند سانتیمتر در رگهای پا وجود دارند. در رگ های سالم، این دریچه ها جریان خون یک طرفه خون را به قلب باز می گردانند. پس از انقباض ماهیچه، خون از طریق دریچه ها در رگ ها پمپاژ می شود.لته های دریچه باز می شوند تا در طول انقباض عضلات عبور کنند. وقتی عضلات آرام می شوند، خون به دلیل جاذبه به طرف دریچه باز می گردد. در رگهای سالم،لته های دریچه به شدت برای جلوگیری از برگشت جریان خون در طول آرامش ماهیچه ای بسته می شوند. با انقباض بعدی، خون در رگ بالا خواهد رفت تا در نهایت به قلب برسد.

رگ‌های غیر طبیعی

رگ های غیر طبیعی دیواره های ضعیفی دارند. دریچه های غیرطبیعی به درستی بسته نمی شوند و موجب برگشت جریان خون یا رفلکس در رگ آسیب دیده می شوند. خون در این رگ ها از طریق دریچه های غیر طبیعی نشت می کند و به دلیل جاذبه درجهت مخالف جاری می شود. در رگ های غیرطبیعی پا ، خون به جای اینکه به قلب برگردد به سمت پاها باز می گردد. بدون حرکت پا، خون دررگها جریان پیدا نمی کند و در رگ ها می ماند ،انباشته شده،و در نهایت نشت می کند.

رگ‌های واریسی

رگ-های-واریسی

رگ‌های غیر طبیعی خون را بیش از حد انباشته می کنند و در نهایت به عنوان رگ های واریسی متورم می شوند. خون اضافی مجبور به بازگشت به مویرگها می شود که به صورت رگ های عنکبوتی شکل می گیرند بنابراین رگ‌های عنکبوتی ممکن است نشانگر بروز رگهای های واریسی باشند. واریس پا ممکن است هیچ نشانه ای نداشته باشند، اما علائم آن شامل درد و تیر کشیدن در اندام های تحتانی، سنگینی و سوزش، زوک زوک کردن، گرفتگی و پاهای بیقرار است. نشانه ها اغلب در پایان روز و بعد از ایستادن طولانی مدت،بدتر می شوند اما صبح روز بعد هنگامی که بیماران از خواب بیدار می‌شوند، بهتر می‌شوند.

علت واریس پا چیست؟


هنوز مشخص نیست چرا برخی افراد مبتلا به واریس پا می شوند و دیگران نه. واریس پا در افرادی شایع تر است که:

 • سابقه خانوادگی واریس پا دارند.
 • یک ترومبوز وریدی شدید (لخته شدن خون) در پاها داشته باشند.
 • اضافه وزن دارند.
 • باردار هستند یا وارد دوره یائسگی می‌شوند.
 • به مدت زیاد می‌ایستند.
 • زیاد حرکت نمی‌کنند.

علائم


بعضی از افراد به علائم دیگری به جز رگهای متورم توجه نمی کنند. ممکن است آنها این علائم را داشته باشند :

 • درد و سوزش درد پا
 • سنگینی، گرفتگی یا پاهای بی قرار
 • مچ پا متورم شده
 • تیره شدن پوست در اطراف رگها
 • خارش ناگهانی (اگزمای واریس)

علائمی که کمتر شایع هستند عبارتند از:

 • زخمها
 • لخته شدن
 • خونریزی از رگ های آسیب دیده

علائم ممکن است در پایان روز بدتر شوند.

عوامل ابتلا به واریس پا


عواملی که احتمال ابتلا به واریس پا را افزایش می‌دهند عبارتند از

 • افزایش سن
 • بارداری
 • سابقه خانوادگی واریس پا
 • داشتن اضافه وزن
 • زن بودن
 • ایستادن یا نشستن برای مدت زمان طولانی

واریس پا موجب چه مشکلاتی می‌شود؟


نواع-واریس-پا

بسیاری از مردم از ظاهر واریس ها ناراحت هستند و آنها را زشت می دانند. به ویژه زمانی که آنها برای مدت طولانی روی پای خود بایستند، می تواند دردناک باشد. همچنین ممکن است باعث اگزما و گاهی اوقات تغییر رنگ پوست و رنگدانه قهوه ای در اطراف مچ پا شوند، که می تواند منجر به زخم شود. با این حال، بیشتر رگ های واریسی موجب ایجاد زخم های پا نمی شوند. گاهی اوقات رگها می توانند سخت و حساس و گرم شوند. این فلبیت (التهاب رگ) نامیده می شود و می تواند بسیار ناخوشایند باشد. خبر خوب این است که به خودی خود بهتر می شود، اما ممکن است شش هفته یا بیشتر طول بکشد تا تمام شود. داروی ضد التهاب مانند ایبوپروفن می تواند مفید باشد و نیازی به آنتی بیوتیک نیست.

تشخیص و آزمایش


پزشکان اغلب به راحتی می توانند با بررسی رگهای پا,رگهای واریسی را تشخیص دهند. پزشک شما ممکن است سونوگرافی را برای بررسی رگها ی پا به شما پیشنهاد کند،تا به بررسی لخته های خون بپردازد وبداند آیا دریچه رگ ها به درستی کار می کنند یا نه؟

درمان واریس پا


از آنجا که بیماری واریس پا خطرناک نیست، بنابراین می توانید انتخاب کنید که آیا آنها را درمان کنید یا نه. انجام هیچ کاری یک گزینه نیست. اگر درد مشکل اصلی باشد، پس با جوراب یا جوراب واریس پا، اغلب طول می کشد تا احساس ناراحتی از بین برود، هرچند که از شر رگ ها هم خلاص نخواهند شد. با این حال، اکثر افرادی که مضطرب به سراغ پزشک عمومی و یا متخصص خود می روند،از واریس پا خسته شده اند و می خواهند کاری در مورد آنها انجام دهند.در زیر راه های درمان واریس پا از جوانب مثبت و منفی آنها شرح داده شده است:

خود درمانی

تعدادی از اقدامات خود درمانی می تواند به درمان ناراحتی واریس پا و جلوگیری از بدتر شدن آن کمک کند که شامل موارد زیر می شود:

 • درمان واریس پا با ورزش منظم که سبب افزایش انعطاف پذیری عضلات در پاهای شما می شود.
 • اگر اضافه وزن دارید، وزن خود را کاهش دهید.
 • از پوشیدن لباس هایی که در اطراف پاها، کشاله ران و کمر تنگ می شوند اجتناب کنید.
 • هنگام نشستن پاهای خود را بالا نگه دارید.
 • از ایستادن طولانی مدت اجتناب کنید.از شغل هایی مانند آرایشگری و یا کار در کارخانه که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارند بایستی اجتناب شود.

جوراب‌های واریس پا

پوشیدن جوراب های کشسانی غالبا توسط پزشکان به عنوان درمان اولیه برای رگهای واریسی پیشنهاد می شود. این جوراب ساق بلند باعث ایجاد فشار ملایم بر پا می شود تا از انباشته شدن خون درون رگها جلوگیری کند. آنها می توانند به کاهش درد و تورم پا کمک کنند. جوراب واریس پا را می توان با تجویز پزشک یا بدون نسخه تهیه کرد, اما زمانی بهترین کارایی را دارد که کاملا متناسب باشد. رگ‌های واریسی که به جوراب های واریس پا و اقدامات خود درمانی پاسخ نمی‌دهند نیاز به درمان بیشتری دارند درمان به کار رفته بستگی به محل و شدت رگ های واریسی دارد. هدف از درمان واریس پا بستن رگهای واریسی یا حذف آنها است . بیشتر درمان‌های واریس پا می‌تواند به روش سرپایی انجام شود و مدت زمان بهبودی طولانی ندارد.و دارای عوارض جانبی کوتاه مدت شامل تورم، کبودی، درد خفیف و تغییر رنگ پوست است.

جراحی

راه-های-درمان-واریس-پا

قبلا جراحی تنها روش درمان رگهای واریسی بود. اما در حال حاضر غالبا برای موارد پیشرفته که روش های کمتر تهاجمی مناسب نیست مورد استفاده قرار می گیرد.که ممکن است شامل بیرون آوردن تنه صافن (استخراج)، حذف رگ‌های شاخه ای از طریق برش چندگانه (جداسازی) وبستن انتهای رگ (بستن رگ)،می شود . این روش معمولا در بیمارستان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و ممکن است چند روز مرخصی از کار نیاز داشته باشد .

آبلیشن لیزر درون وریدی و آبلیشن رادیو فرکونسی

آبلیشن-لیزر-درون-وریدی-و-آبلیشن-رادیو-فرکونسی

آبلیشن لیزر درون وریدی و آبلیشن رادیو فرکونسی حداقل روش های تهاجمی برای درمان رگهای صافن(رگ درشت سطحی ساق پا) هستند. رگهای صافن به عنوان تنه در نظر گرفته می شود و دیگر رگ‌های سطحی به عنوان (شاخه‌ها) در نظر گرفته می شوند. این روش شامل قرار دادن فیبر لیزر یا رادیو فرکونسی در رگ صافن در نزدیکی مچ پا یا زانو می شود. سپس فیبر در رگ پیش می رود تا به بالاترین قسمت برسد. همانطور که دستگاه فعال است، فیبر همانطور که رگ صافن را می سوزاند(می‌بندد)جمع می شود. این روش تحت کنترل سونوگرافی انجام می شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد. نیاز به زمان استراحت ندارد و اکثر مردم روز بعد به کار باز می گردند.

اسکلروتراپی تحت کنترل سونوگرافی (UGS)

پس از درمان رگ‌های صافن، اسکلوتراپی تحت کنترل سونوگرافی برای درمان شاخه های باقیمانده (رگهای شاخه ای) و رگهای واریسی قابل مشاهده انجام می شود. رگهای زیرین عمقی در سونوگرافی شناسایی شده و با اسکلروزانت فوم تزریق می شوند. اسکلروزانت های فوم، داروهای خاصی هستند که برای بستن عروق طراحی شده اند. این روش در مطب دکتر انجام می شود و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد . این روش نیاز به استراحت ندارد.

درمان واریس پا با فلبکتومی آمبولیتیک (AP)

این روش برای برای حذف رگ‌های واریسی قابل مشاهده نسبت به جراحی کمتر تهاجمی است. این روش در مطب دکتر تحت بی حسی موضعی انجام می شود. برش های کوچک در پوست ایجاد می شوند و رگها با استفاده از قلاب های کوچک بیرون آورده می شوند. این روش درمانی جایگزین اسکلوتراپی است.

اسکلوتراپی

اسکلوتراپی

در این روش اسکلروزانت با استفاده از یک سوزن خیلی ریز به رگ های غیر طبیعی تزریق می شود. اسکلروتراپی برای درمان رگهای واریسی کوچک قابل مشاهده و رگهای عنکبوتی به کار می رود. این روش در مطب دکتر انجام می شود و معمولا ناراحتی کمی ایجاد می کند. اسکلروتراپی به عنوان استانداردترین روش در درمان رگهای عنکبوتی در نظر گرفته شده است.

لیزر عروقی و پالس نور شدید (IPL)

این روش ها بهتر است برای درمان نشانه های مادر زادی (لکه های رنگ شراب قرمز) و یا مویرگ های کوچک روی صورت استفاده شود. روش درمانی لیزر عروقی و پالس نور شدید نباید برای درمان رگ های پا استفاده شود زیرا این روش ها مشکلات اصلی را برطرف نمی کنند.

جلوگیری از واریس پا


هیچ درمان قطعی برای جلوگیری از واریس پا وجود ندارد، اگر چه شما می‌توانید خطر ابتلا به آنها را افزایش و یا کاهش دهید:

 • وزن خود را کنترل کنید.
 • بیشتر فعالیت کنید.
 • موقعیت نشسته یا ایستاده خود به طور منظم را تغییر دهید.
 • از پوشیدن کفش پاشنه بلند برای مدت طولانی اجتناب کنید.
 • در هنگام استراحت پاهای خود را بالا قرار دهید.
 • هنگام نشستن، پاهای خود را روی هم نیاندازید.