عوارض ناشی از عدم درمان واریس مانند زخم واریس، التهاب و خونریزی

عدم-درمان-واریس

واریس رگ‌های متورم و بزرگی هستند که معمولا آبی یا بنفش تیره می‌باشند. این رگ‌ها ممکن است ظاهری بزرگ شده، انباشته یا پیچ خورده نیز داشته باشند. رگ‌های واریسی زمانی ایجاد می‌شوند که دریچه‌های کوچک داخل رگ‌ها به درستی کار نکنند. در یک ورید سالم، خون به آرامی به سمت قلب حرکت می‌کند. یک سری دریچه‌های کوچک در داخل ورید‌ها وجود دارند که با باز و بسته شدن به جریان خون اجازه عبور به سمت قلب را می‌دهند و مانع به عقب برگشتن آن می‌شوند. اگر دریچه‌ها ضعیف شده یا آسیب ببینند، خون می‌تواند به عقب برگردد و در وریدها جمع شود و در نهایت سبب واریس شود (برای اکثر مردم، واریس مشکلات جدی در سلامت ایحاد نمی‌کند.) این رگ‌ها ممکن است ظاهری ناخوشایند داشته باشند، اما آنها نباید گردش خون را تحت تاثیر قرار دهند و یا باعث مشکلات سلامتی درازمدت در فرد شوند. بیشتر ورید‌های واریسی نیازی به درمان ندارند. برای برخی افراد، واریس می‌تواند باعث درد، تورم و احساس سوزش شود. در موارد نادر، آنها همچنین می‌توانند عوارضی مانند تغییر رنگ پوست و زخم‌های پا ایجاد کنند. رگ‌های واریسی در صورتی که باعث ناراحتی شدید بشوند و یا عوارض جانبی زیادی داشته باشند، نیاز به درمان دارند.

رگ‌های واریسی می‌توانند باعث ایجاد عوارضی در فرد شوند زیرا مانع از جریان یافتن مناسب خون شما در بدن می‌شوند. اکثر افراد مبتلا به وریدهای واریسی هیچ عارضه جانبی ایجاد نمی‌کنند، اما در صورت ایجاد عوارض واریس، معمولا چندین سال بعد از ظاهر شدن ورید‌های واریسی ایجاد می‌شود. عدم درمان به موقع برخی رگ‌های واریسی می‌تواند منجر به عوارض واریس پا ناخوشایندی مانند زخم‌های واریسی، درد و خونریزی شود. برای جلوگیری از بوجود آمدن این عوارض باید برای درمان واریس اقدام کرد.

برای دریافت مشاوره و رزرو ویزیت در مرکز واریس شیراز می‌توانید با شماره‌های 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

عوارض جانبی احتمالی واریس


رگ‌های واریسی که در نزدیکی سطح پوست شما ایجاد می‌شوند، ممکن است دچار خونریزی شوند. گاهی اوقات ممانعت از این خونریزی دشوار می‌باشد. شما باید دراز بکشید، پا را بالا ببرید و فشار مستقیم به محل زخم وارد کنید. اگر خونریزی متوقف نشود، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. خوشبختانه این عارضه زیاد شایع نیست. با این حال، رگ‌های واریسی بزرگ در قسمت پایینی پا بسیار آسیب پذیر هستند و تحت فشار بسیار بالا می‌باشند، بنابراین اگر مجروح شوند، خونریزی ممکن است بسیار جدی باشد.

ترومبوفلبیت یک التهاب ( تورم ) در رگ‌های پا است که از طریق لخته شدن خون در ورید ایجاد می‌شود. این امر می‌تواند در ورید‌های واریسی شما رخ دهد همچنین:

 • دردناک باشد.
 • قرمز به نظر آید.
 • احساس گرم بودن آن ناحیه داشته باشیم

هنگامی که ترومبوفلبیت در یکی از رگ‌های سطحی در پای شما اتفاق می‌افتد، به آن ترومبوفلبیت سطحی گفته می‌شود. ورید سطحی رگی است که درست در زیر پوست شما قرار دارد. ترومبوفلبیت را می‌توان با جوراب‌های کشی فشرده درمان کرد. در بعضی موارد، داروهای ضد درد مانند پاراستامول تجویز می‌شوند.

اگر خون در رگ‌ها به درستی جریان نیابد، می‌تواند با تبادل اکسیژن، مواد مغذی و مواد زائد پوست با خون تداخل ایجاد کند. اگر تبادل در طی مدت زمان طولانی مختل شود، به آن نارسایی مزمن وریدی گفته می‌شود. نارسایی مزمن وریدی گاهی اوقات می‌تواند باعث گسترش و وخامت بیماری‌های دیگر شود که در زیر توضیح داده شده است.

اگزمای واریسی یک بیماری است که باعث می‌شود پوست شما قرمز و پوسته پوسته شود. شما همچنین ممکن است در پوست خود تاول و خشکی داشته باشید. این وضعیتی است که نشان می‌دهد پوست شما آسیب دیده و از مواد مغذی و اکسیژن محروم شده است. این حالت معمولا در قسمت پایین پا رخ می‌دهد و این ناحیه بسیار آسیب پذیر است. گاهی اوقات، اگزمای واریسی ممکن است با وریدهای پنهانی یا واریس عمیق همراه باشد. بنابراین اگر شما به اگزما واریسی مشکوک هستید، حتی اگر واریس نداشته باشید، یک اسکن باید انجام شود تا گردش خون وریدی و رگ‌های واریسی پنهان بررسی شود.

لیپودرماتواسکلروزیس باعث سفتی پوست شما می‌شود و رنگ آن را به قرمز یا قهوه‌ای تغییر می‌دهد. این شرایط معمولا در ناحیه ساق پا رخ می‌دهد.

زخم وریدی زمانی ایجاد می‌شود که فشار رگ‌های پایین پا افزایش می‌یابد. این امر باعث می‌شود که مایعات از ورید شما نشت کنند و زیر پوستتان جمع شوند. این مایعات می‌توانند پوست را کلفت‌تر، متورم و ضعیف‌تر کنند و موجب بروز زخم شوند. زخم‌های وریدی اغلب در ناحیه مچ پا تشکیل می‌شوند. اگر شما متوجه تغییرات غیر معمول در پوست خود مانند موارد ذکر شده در بالا شدید باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. این شرایط معمولا به راحتی درمان می‌شود اما مهم است که در اسرع وقت درمان صورت بگیرد.

التهاب پاسخ بدن به عفونت، تحریک یا آسیب است که باعث قرمزی، تورم، درد و گاهی احساس گرما در ناحیه آسیب دیده می‌شود.

درمان وریدهای واریسی


درمان-وریدهای-واریسی

همه کسانی که ورید‌های واریسی دارند، نیاز به درمان ندارند. اگر علائم بالینی خاصی نداشته باشید و این رگ‌های واریسی باعث ناراحتی شما نمی‌شوند، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. با این حال، برخی موارد وجود دارد که نیاز به درمان دارند. مثلا:

 • برای رفع علائم، اگر وریدهای واریسی شما باعث درد یا ناراحتی شما می‌شوند.
 • برای درمان عوارض بیماری واریس، مانند زخم‌های پا، تورم یا تغییر رنگ پوست
 • به دلایل زیبایی، بنابراین معمولا هزینه‌های آن توسط خود فرد پرداخت می‌شود. اگر به درمان واریس نیاز دارید، نوع درمانی که دریافت خواهید کرد، بستگی به سلامت عمومی و اندازه، موقعیت و شدت رگ‌های شما خواهند داشت.

بعضی از درمان‌هایی که برای وریدهای واریسی در دسترس هستند، در زیر آمده است. متخصص GP یا متخصص عروق (یک متخصص در زمینه رگ‌ها) می‌تواند در مورد مناسب‌ترین فرم درمان برای شما توصیه‌هایی داشته باشد.

جوراب های واریس به طور خاص طراحی شده اند تا به طور پیوسته پاها را برای بهبود در گردش خون فشار دهند. آنها اغلب در مچ پا تنگ تر هستند و به تدریج هر چه به سمت بالا می‌رود، آزادتر می‌شوند. این کار باعث می شود که خون شما به سمت قلب‌تان راحت تر حرکت کند. جوراب واریس ممکن است برای از بین بردن درد، ناراحتی و تورم در پاهای شما و درمان واریس استفاده  شود.  با این حال، نمی‌دانیم که آیا جوراب واریس باعث جلوگیری از تشدید وریدهای واریسی می‌شود و یا از ایجاد وریدهای واریسی جدید جلوگیری می‌کند. در بررسی‌های مختلف به دنبال استفاده از جوراب ضد واریس، نتایج متفاوتی برای اثربخشی آن یافت می‌شود. یک دلیل برای این موضوع این می‌تواند باشد که مردم تمایلی به پوشیدن جوراب ندارند. شما باید اطمینان حاصل کنید که جوراب ارائه شده توسط پزشک از نظر زیبایی و راحتی مناسب بیمار است. جوراب‌های واریسی در انواع مختلف و فشارهای مختلف در دسترس هستند. به اکثر افراد مبتلا به وریدهای واریسی، جوراب‌های کلاس 1 (فشرده ساز سبک) یا کلاس 2 (فشرده ساز متوسط)  تجویز می شود. آنها همچنین :

 • در رنگ‌های متفاوت
 • طول‌های مختلف: بعضی از آنها تا زانو شما می آیند و برخی دیگر تا ران شما را می پوشانند.
 • سبک‌های مختلف پا: برخی از افراد کل پای خود را پوشش می دهند و برخی دیگر جلوی انگشتان پا را می پوشانند.

پوشش‌های کشی دیگر نیز موجود هستند. آنها را می‌توان از داروخانه‌ها یا به طور مستقیم از تولید کنندگان خریداری کرد.

جراحی-وریدهای-واریسی

ممکن است گاهی اوقات برای برداشتن رگ‌های واریسی نیاز به جراحی باشد. جراحی ورید واریسی معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود که به این معنی است که شما در طول عمل بیهوش خواهید بود. شما معمولا می‌توانید در همان روز به خانه برگردید. با این حال، در بعضی موارد ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بستری شوید، به خصوص اگر در هر دو پا عمل جراحی انجام داده باشید.

بستن و برداشتن رگ

اکثر جراحان از یک تکنیک به نام انسداد و برداشت رگ استفاده می‌کنند که شامل بستن رگ‌ها در پای آسیب دیده و سپس از بین بردن آن‌ها است. دو بریدگی کوچکی تقریبا با قطر 5 سانتی متر (2 اینچ) ایجاد می‌شود. اولین برش در نزدیکی کشاله ران، در بالای ورید واریسی ایجاد می‌شود. برش دوم در پایین پا، معمولا در اطراف زانو یا مچ پا قرار ایجاد می‌شود. قسمت بالا رگ (در نزدیکی کشاله ران) گره خورده و مسدود می‌شود. یک سیم نازک و انعطاف پذیر از پایین ورید عبور می‌کند و سپس با دقت از برش پایین برداشته می‌شود. جریان خون در پاهای شما تحت تاثیر جراحی قرار نخواهد گرفت. این به این دلیل است که رگ‌هایی که در داخل پاهای شما قرار دارند، نقش رگ‌های آسیب دیده را بر عهده خواهند گرفت. انسداد و برداشت رگ می‌تواند سبب موارد زیر شود:

 • درد
 • کبودی
 • خونریزی

عوارض واریس جدی تر نادر هستند، اما ممکن است شامل آسیب عصبی یا ترومبوز ورید عمقی باشد که در آن یک لخته خون در یکی از رگ‌های عمیق بدن ایجاد می‌شود. پس از انجام این روش، قبل از بازگشت به کار، ممکن است بین یک تا سه هفته طول بکشد تا اینکه به سلامت عمومی و کار‌های روزمره خود بازگردید. ممکن است لازم باشد تا دو هفته پس از جراحی، جوراب‌های واریسی بپوشید. اگر شما مشکلات وریدی عمقی دارید ممکن است نیاز به پوشیدن مادام العمر جوراب‌های واریسی داشته باشید. مشکلات عمقی وریدی زمانی است که شما با دریچه‌های ناکارامد و یا انسداد در رگ‌های عمیق پاهایتان مواجه هستید. در این شرایط، حتی اگر جراحی برای درمان برخی از رگ‌های واریسی انجام داده باشید، باید جوراب‌های ضد واریس بپوشید.

اسکلروتراپی-واریس

اسکلروتراپی معمولا برای افرادی که ورید‌های واریسی کوچک و متوسط دارند مناسب است. درمان شامل تزریق یک ماده شیمیایی به رگ‌ها است. ماده شیمیایی با نفوذ به رگ‌ها باعث بسته شدن آن می‌شود. رگ‌های بزرگتر ممکن است نیاز به  فوم اسکلروتراپی داشته باشند. به جای مواد شیمیایی مایع، یک نوع خاص از فوم به داخل ورید آسیب دیده تزریق می‌شود. اگر قبلا ترومبوز وریدی عمقی داشته اید، این نوع درمان ممکن است مناسب نباشد. تزریق به وسیله یک اسکن اولتراسوند هدایت می‌شود که از امواج صوتی برای ایجاد یک تصویر از داخل بدن شما استفاده می‌شود. در همان جلسه می‌توان بیش از یک ورید را درمان کرد. هر دو اسکلروتراپی استاندارد و اسکلروتراپی فوم معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود، در حالتی که از داروهای ضد درد برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده می‌شود. بعد از اسکلروتراپی، رگ‌های واریسی شما بعد از چند هفته باید شروع به محو شدن کنند، زیرا رگ‌های قوی تر نقش ورید آسیب دیده را بازی می‌کنند که دیگر پر از خون نیستند. شما ممکن است  برای محو شدن رگ‌ها بیش از یک بار به انجام این عمل نیاز داشته باشید و احتمال بازگشت واریس نیز در این حالت وجود دارد. اگر چه اثرات مثبت اسکلروتراپی به اثبات رسیده است، اینکه اسکلروتراپی فوم در طولانی مدت چقدر موثر است، هنوز شناخته شده نیست . اسکلروتراپی همچنین می‌تواند عوارض جانبی زیر را داشته باشد:

 • لخته های خون در دیگر رگ‌های پا
 • سردرد
 • درد پایین کمر
 • تغییرات در رنگ پوست، به عنوان مثال، تکه‌های قهوه ای رنگ ممکن است در جایی که رگ‌ها تحت درمان قرار می‌گیرند، بیشتر شود.
 • غش کردن
 • مشکلات موقت بینایی

پس از استفاده از اسکلروتراپی فوم، برای رفع هر گونه مشکل بینایی، حداقل 30 دقیقه از رانندگی خودداری کنید. با این حال، باید بتوانید بلافاصله پس از عمل راه بروید و به کار روزمره خود بازگردید. شما تا دو هفته باید جوراب‌های کشی و یا باندی بپوشید.

تعدادی از درمان‌های جدید که برای درمان رگ‌های واریسی به وجود آمده‌اند عبارتند از:

این درمان‌های جدید  از جراحی‌های سنتی تهاجمی کم خطرتر هستند زیرا نیازی به برش‌های کوچک در پوست ندارند. با این حال، در مورد اثربخشی درازمدت آنها اطلاعات کمی در دسترس است و برخی از آنها، به ویژه فلبکتومی متمرکز، اغلب استفاده نمی‌شوند.

درمان واریس با رادیوفرکوئنسی

درمان با رادیوفرکانس شامل گرم کردن دیواره ورید واریسی با استفاده از انرژی رادیوفرکانس می‌باشد. رگ‌ها از طریق یک برش کوچکی که در بالای زانو و یا پایین آن ایجاد شده است، قابل دسترس می‌شوند. یک لوله باریک که کاتتر نامیده می‌شود، با استفاده از اسکن اولتراسوند به داخل ورید هدایت می‌شود. یک پروب به همراه کاتتر که انرژی رادیویی را ارسال می‌کند وارد رگ می‌شود. این پروب با گرم کردن دیواره ورید باعث روی هم افتادن آن‌ها و بسته شدن و انسداد آنها می‌شوند. هنگامی که رگ‌ها بسته شده اند، خون شما به طور طبیعی به یکی از رگ‌های سالم شما هدایت خواهد شد. درمان با رادیوفرکوئنسی تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود. این روش ممکن است برخی از عوارض جانبی کوتاه مدت مانند:

 • سوختگی‌های جزئی در پوست
 • زخم‌ها و جای سوزن (پاراستازیا)

ممکن است لازم باشد پس از دو هفته از انجام رادیوفرکانس، جوراب‌های ضد واریس بپوشید.

درمان با لیزر

همانطور که در مورد درمان رادیوفرکوئنسی گفته شد، درمان با لیزر نیز شامل قرار دادن کاتتر داخل وریدی با استفاده از اسکن اولتراسوند برای هدایت آن به محل صحیح می‌باشد. یک لیزر کوچک از طریق کاتتر عبور می‌کند و در بالای ورید واریسی قرار می‌گیرد. لیزر موجب تولید میزان کمی از انرژی می‌شود که موجب گرم شدن ورید و بسته شدن آن می‌شود. لیزر به آرامی در طول ورید با استفاده از اسکن اولتراسوند حرکت داده می‌شود تا کل رگ را مسدود نماید. درمان با لیزر تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود. پس از این روش، ممکن است احساس سفتی در پاهای خود داشته باشید و مناطق آسیب دیده ممکن است کبود و دردناک باشند. آسیب عصبی نیز ممکن اتفاق بیافتد، اما معمولا موقتی هستند.

فلبکتومی متمرکز

در طول فلبکتومی متمرکز، یک یا دو برش کوچک در پای شما ایجاد می‌شود. جراح شما نور ویژه‌ای را به نام ترانس الیمونیتور آندوسکوپیک، در زیر پوست شما قرار می‌دهد تا رگ‌هایی که باید برداشته شوند را ببیند. رگ‌های آسیب دیده قبل از برداشت از طریق دستگاه مکش حذف می‌شوند. فبلتکتومی متمرکز شده می‌تواند تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام شود. همانطور که در درمان با لیزر مشاهده می‌شود، پس از فبلکتومی نیز ممکن است کبودی یا خونریزی دیده شود.