رفع عروق سطحی و واریس عنکبوتی با استفاده از تلفیق روشهای درمانی

رفع-عروق-سطحی-و-واریس-عنکبوتی

رگ‌های واریس رگ‌هایی بزرگ، برآمده، متورم و دارای پیچ و تاب هستند. معمولا رگ‌های واریس در پاها ایجاد شده و از روی پوست قابل مشاهده هستند. رگ‌های عنکبوتی رگ‌هایی کوچک‌تر، قرمز، بنفش، و آبی هستند. رگ‌های عنکبوتی نیز مانند رگ‌های واریس دارای پیچ و تاب بوده و از روی پوست دیده می‌شوند. رگ‌های عنکبوتی معمولا روی صورت و پاها دیده می‌شوند. رگ‌های عنکبوتی ممکن است قرمز، بنفش، یا آبی باشند و در اکثر مواقع روی صورت و پاها دیده می‌شوند. اسم رگ‌های عنکبوتی از طرح تار عنکبوت مانند آنها گرفته شده است.

روش‌های مختلفی برای درمان رگ‌های عنکبوتی (خطوط قرمز رنگ یا شبکه‌های تار عنکبوت مانند رگ‌های خونی که روی صورت، پاها و ساق پاها ایجاد می‌شوند) وجود دارد. رگ‌های عنکبوتی معمولا بی خطر هستند، هرچند ممکن است باعث ایجاد درد، سوزش، یا خارش شوند، مخصوصا در مواقعی که فرد مدت زیادی ایستاده باشد. روش‌های متفاوتی برای درمان واریس عنکبوتی وجود دارند، این روش‌ها تحت نظر پزشک متخصص باید انجام گیرند. روش‌هایی مانند: لیزرتراپی، جراحی، اسکلروتراپی و ... . روش‌های درمان گیاهی نیز بر اساس شدت واریس و شرایط بیمار می‌تواند موثر باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در مرکز واریس شیراز با شماره‌های 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

علل ایجاد رگ‌های واریس و رگ‌های عنکبوتی


علل-ایجاد-رگ‌های-واریس-و-رگ‌های-عنکبوتی

رگ‌های سالم خون را از طریق دریچه‌های یک طرفه به قلب می‌برند. این دریچه‌ها اجازه می‌دهند که خون در جهت صحیح، از رگ‌های سطحی به رگ‌های عمقی و به قلب برود. در اطراف رگ‌های خونی، عضلاتی وجود دارند که با انقباض خود به هدایت خون به سمت قلب کمک می‌کنند. سیاهرگ‌ها دارای دریچه‌های یک طرفه هستند که مانع بازگشت خون می‌شوند. با این حال، وجود مشکل در دریچه‌ها، عضلات یا خون باعث تجمع خون در درون رگ می‌شود. با تجمع خون در درون رگ، فشار درون رگ زیاد شده و دیواره رگ‌ها ضعیف می‌شوند. در نتیجه، رگ‌ها پیچیده و برآمده می‌گردند. بسته به اندازه‌ و میزان تورم رگ، رگ به رگ عنکبوتی یا واریسی تبدیل می‌شود. برخی از عوامل فرد را مستعد ابتلا به رگ‌های واریسی و عنکبوتی می‌کنند. این عوامل عبارتند از:

 • وراثت
 • مشاغلی مانند پرستاری، آرایشگری، معلمی و کارگری در کارخانه‌ها که مستلزم ایستادن طولانی مدت هستند.
 • چاقی
 • تغییرات هورمونی ناشی از بارداری، بلوغ و یائسگی
 • مصرف قرص‌های ضد بارداری
 • جایگزین‌های هورمونی پس از یائسگی
 • سابقه لخته شدن خون
 • شرایطی مانند وجود تومورها، یبوست، و استفاده از لباس‌هایی مانند کمربند که باعث افزایش فشار شکمی می‌شود.

ابتلا به رگ‌های واریسی و عنکبوتی در زنان بیشتر از مردان است. با افزایش سن، رگ‌های عنکبوتی یا واریسی نیز افزایش می‌یابند. تخمین زده شده است که حدود 30 تا 60 درصد از بزرگسالان رگ‌های واریسی یا عنکبوتی دارند.

علائم


بسیار از افراد دارای رگ‌های واریسی از وجود درد شکایت کرده و می‌گویند دچار دردی شدید یا گرفتگی عضلات پاها می‌شوند. دیگر علائم رایج واریس شامل خستگی، بی قراری، احساس سوزش، تپش، خارش یا سنگینی در پاها است. معمولا درد ناشی از این رگ‌ها با بالا بردن پاها یا پوشیدن جوراب‌های محافظ مخصوص واریس کاهش می‌یابد. در زنان، ممکن است علائم واریس در دوره‌های قاعدگی یا در طول بارداری تشدید شود. علائم کمتر رایج واریس شامل تورم، زخم و سیاهی پوست، مخصوصا در قسمت قوزک پا، می‌باشد. در برخی مواقع، رگ‌های واریس باعث ایجاد لخته‌ خون دردناک همراه با التهاب رگ می‌شوند که آن را ترومبوفلبیت یا التهاب سیاهرگ می‌نامند.

تشخیص


تشخیص-رگ‌های-واریسی-عنکبوتی

تشخیص رگ‌های واریسی و عنکبوتی کار راحتی است. پزشک با نگاهی به پاها یا دیگر قسمت‌های آسیب دیده متوجه وجود رگ واریس می‌شود. همچنین پزشک وجود تورم، نقاط حساس، زخم، و تغییر رنگ پوست را نیز بررسی می‌کند. اکثر رگ‌های عنکبوتی و واریسی نیاز به درمان ندارند، مگر اینکه باعث ایجاد زخم‌، خونریزی، و التهاب وریدها شوند یا فرد بخواهد برای زیبایی رگ‌های واریس یا عنکبوتی را درمان کند. اگر رگ‌های واریس باعث درد، خستگی یا انقباض عضلات شوند، می‌توان برای کاهش این علائم در منزل کارهایی انجام داد.

روش‌های درمان رگ‌های واریسی و عنکبوتی


هفت روش برای درمان رگ‌های واریسی و عنکبوتی وجود دارد که عبارتند از:

سنتی‌ترین روش برای درمان رگ‌های واریسی و عنکبوتی، پوشیدن جوراب‌های محافظ در هنگام شروع درد یا دیگر علائم آزار دهنده می‌باشد. این جوراب‌ها را می‌توان از داروخانه‌ها یا از فروشگاه‌های لوازم پزشکی تهیه کرد. این جوراب‌ها در اندازه‌های زیر زانو، بالای زانو، و جوراب شلواری موجود هستند.

رعایت بهداشت پوست، کاهش وزن (در صورت نیاز)، و پیاده‌ روی می‌تواند به درمان رگ‌های واریسی یا عنکبوتی کمک کند.

اسکلروتراپی-برای-رگ-های-عنکبونی

اسکلروتراپی، که از دهه‌ی 1930 به وجود آمد، روشی دیگر برای درمان واریس تار عنکبوتی است. در اسکلروتراپی از محلول نمک بسیار غلیظ یا یک ماده مخصوص استفاده می‌شود. این ماده مستقیما درون رگ تزریق شده و باعث می‌شود رگ به تدریج در طول سه تا شش هفته محو شده و از بین برود. اسکلروتراپی ساده و نسبتا ارزان است و می‌توان آن را به صورت سرپایی انجام داد.

درمان-واریس-عنکبوتی-با-لیزر

درمان واریس با لیزر فرآیندی است که در آن فیبرهای لیزری کوچک وارد رگ می‌شوند. پالس‌هایی از نور لیزر به درون رگ منتقل شده و باعث از بین رفتن رگ می‌شوند. این روش به صورت سرپایی و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود.

در انسداد رگ با رادیوفرکانسی یک کاتتر کوچک وارد رگ می‌شود. کاتتر انرژی رادیوفرکانسی را به دیواره رگ منتقل کرده، باعث گرم شدن، بسته شدن، و حذف رگ می‌شود. این فرآیند معمولا به صورت سرپایی یا در مطب و با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود.

روش‌های جراحی برای درمان رگ‌های واریس شامل انعقاد (بستن رگ) و برداشت (حذف بخش بزرگی از رگ) می‌باشد. یک فرآیند دیگر به نام فلبوتومی آمبو لیتیک نیز برای برداشت رگ وجود دارد که در آن از طریق شکاف کوچکی که نیاز به بخیه ندارد، رگ‌های بزرگ سطحی برداشته می‌شوند. این جراحی ممکن است با استفاده از بیهوشی عمومی، بی حسی موضعی و یا بی حسی نخاعی انجام شود. اکثر بیماران همان روز به منزل برمی‌گردند. این جراحی معمولا برای درمان رگ‌های واریسی بزرگ استفاده می‌شود.

درمان با نور پالس شدید یا لیزر سطحی، مانند واسکولیت و فتودرم از دیگر روش‌های درمان واریس می‌باشند. این وسایل از انرژی گرمایی برای از بین بردن رگ‌های غیر طبیعی استفاده می‌کنند. یکی از مزایای این روش‌های درمان این است که نیاز به سوزن یا ماده اسکلروزان ندارند اما ممکن است کمی ناراحتی به همراه داشته باشند. عوارض جانبی این روش‌ها شامل تغییر رنگ یا ایجاد لکه و تاول است. نتایج حاصل از این روش‌ها معمولا ناامید کننده هستند. تمام افراد مبتلا به رگ‌های واریسی عنکبوتی، درد یا علائم دیگر ندارند. ممکن است این افراد بخواهند به دلایل زیبایی رگ‌های واریس را بردارند.

درمان طبیعی رگ‌های عنکبوتی


درمان-طبیعی-رگ‌های-عنکبوتی

زنجبیل جریان خون را بهبود بخشیده و درمان موثری برای واریس عنکبوتی است. همچنین زنجبیل باعث شکسته شدن فیبرین می‌شود. فیبرین یکی از پروتئین‌های خون است که در قسمت‌های آسیب دیده‌ی رگ‌ها تشکیل می‌شود.

 • دو سانت و نیم ریشه تازه زنجبیل را به قطعات کوچک خرد کنید.
 • دو فنجان آب در حال جوش را به آن اضافه کنید.
 • آن را به مدت ده دقیقه روی حرارت کم بجوشانید.
 • دمنوش حاصل را صاف کرده، کمی عسل به آن افزوده و در حالی که هنوز گرم است آن را بنوشید.
 • 2 تا 3 مرتبه در روز دمنوش زنجبیل مصرف کنید.

نکته: اگر فرد داروی فشار خون یا رقیق کننده خون مصرف می‌کند، قبل از مصرف دمنوش زنجبیل باید با پزشک مشورت کند.

درمان-طبیعی-رگ‌های-عنکبوتی-1

سرکه سیب یک روش طبیعی دیگر برای درمان رگ‌های عنکبوتی است. سرکه سیب باعث بهبود جریان خون و در نتیجه کاهش چشمگیر درد و تورم می‌شود.

 • تکه‌ای پارچه را به سرکه سیب صاف نشده آغشته کنید. پارچه را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی محل قرار دهید. این کار را دو یا سه بار در روز و به مدت چند روز انجام دهید.
 • همچنین، دو قاشق چایخوری سرکه سیب صاف نشده را با یک لیوان آب مخلوط کرده و خوب بهم بزنید. می‌توانید کمی عسل نیز به آن اضافه کنید. روزی دو مرتبه این محلول را بنوشید.

درمان-طبیعی-رگ‌های-عنکبوتی-2

دانه‌ی شاه بلوط اسبی (شاه بلوط هندی) به تقویت رگ‌ها کمک کرده و در کاهش ناراحتی حاصل از واریس عنکبوتی و دیگر مشکلات وریدی موثر است. دانه شاه بلوط هندی خاصیت ضد التهابی و ضد تورم دارد. نتایج مطالعه‌ای که در سال 2006 در مجله پیشرفت‌های درمانی منتشر شد نشان می‌دهد که عصاره‌ی شاه بلوط هندی جایگزین درمانی مناسبی برای بیمارانی است که نارسایی وریدی خفیف تا متوسط دارند.

 • دو مرتبه در روز از ژل دانه شاه بلوط هندی به طور موضعی بر روی محل واریس استفاده کنید.
 • یک قاشق سوپخوری از تنتور شاه بلوط هندی (مایعی که از تأثیر الکل یا اتر بر جوهرهای مواد گیاهی یا حیوانی یا معدنی بدست می‌آید) را با 10 قاشق سوپخوری عصاره فندق افسون‌گر مخلوط کرده و دو مرتبه در روز آن را روی محل آسیب دیده بمالید.
 • همچنین می‌توانید از مکمل‌های شاه بلوط هندی استفاده کنید. برای آگاهی از دوز مناسب مصرف با پزشک مشورت کنید.

نکته: زنان باردار یا پرستار نباید شاه بلوط هندی را قورت دهند. همچنین، اگر فرد مشکل کلیه یا کبد دارد یا داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کند نیز نباید از شاه بلوط هندی استفاده کند.

درمان-طبیعی-رگ‌های-عنکبوتی-3

ماساژ منظم محل نیز روش ساده و آسانی برای افزایش جریان خون و بهبود واریس عنکبوتی است. ماساژ به کاهش درد و التهاب نیز کمک می‌کند. توصیه می‌شود برای ماساژ از روغن زیتون طبيعي ممتاز یا روغن نارگیل طبيعي ممتاز استفاده شود زیرا این روغن‌ها خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند. به علاوه، این روغن‌ها خیلی سریع به لایه‌های عمیق پوست نفوذ می‌کنند.

 • روغن مورد نظر را به آرامی در مایکروویو گرم کنید.
 • از این روغن برای ماساژ رگ‌های آسیب دیده با ضربات ملایم و پایدار استفاده کنید.
 • روزی سه تا چهار مرتبه و هر مرتبه به مدت ده دقیقه محل را ماساژ دهید.

درمان-ورزشی-رگ‌های-عنکبوتی

جریان ضعیف خون یکی از علل اصلی ایجاد رگ‌های عنکبوتی، مخصوصا در پاها است. ورزش باعث بهبود جریان خون در بدن، تقویت بدن و افزایش قدرت رگ‌ها می‌شود. ورزش متعادل روزانه حتی به مبارزه با چاقی نیز کمک کرده و خطر ابتدا به دیگر مشکلات نارسایی وریدی را نیز کاهش می‌دهد.

 • حداقل پنج مرتبه در هفته و هر مرتبه به مدت 30 دقیقه یا بیشتر راه بروید. همچنین، هر دو یا سه ساعت یک بار از جای خود بلند شده و ده دقیقه راه بروید.
 • برای تقویت عضلات ساق پا، خود را روی پنجه‌ی پاها بالا کشیده و سپس به آرامی پایین آمده و 10 تا 15 دقیقه پائین بمانید. این حرکت را چند مرتبه در روز تکرار کنید.

ورزش‌هایی مانند شنا، دویدن آرام، و بالا رفتن از پله که باعث افزایش گردش خون می‌شوند را در برنامه روزانه خود داشته باش

بالا بردن دست و پا

اگر فرد روی دست‌ها و پاهای خود رگ‌های عنکبوتی داشته باشد، بالا بردن دست‌ها و پاها روش مناسبی برای کاهش فشار رگ‌ها است. بالا بردن دست‌ها و پاها باعث افزایش جریان خون در محل آسیب دیده نیز می‌شود.

 • برای واریس عنکبوتی پاها، در هنگام خواب به پشت خوابیده و بالشی را زیر پاهای خود قرار دهید.
 • برای رگ‌های عنکبوتی دست‌ها، 4 تا 5 مرتبه در روز و هر مرتبه به مدت 15 ثانیه دست‌ها را روی چند بالش قرار داده و آنها را بالا نگه دارید.
 • برای کاهش احساس ناراحتی ناشی از واریس عنکبوتی صورت، به پشت خوابیده و با قرار دادن چند بالش نرم در زیر سر، سر خود را بالاتر از بدن نگه دارید. سر باید حدود پنج سانتیمتر بالاتر از بدن باشد.