درمان واریس پا با انجام بهترین تمرینات ورزشی مخصوص زیر نظر پزشک

درمان-واریس-پا-با-انجام-بهترین-تمرینات-ورزشی

وریدهای واریسی، رگ‌های پیچاپیچ برآمده و بزرگ شده هستند، که بیشتر بر روی پاها دیده می‌شوند. آنها بسته به اندازه (3 میلیمتر یا بیشتر) و عمق ورید به رنگ‌های سبز، آبی یا قرمز هستند. بیماری‌های واریسی، بیماری مزمن و پیشرونده‌ای هستند که برخی از آنها به عنوان یک نگرانی مربوط به زیبایی مورد توجه قرار می‌گیرند. بدون درمان، آنها با علائم و خطرات سلامتی که بر کیفیت زندگی شما و توانایی انجام فعالیت‌های طبیعی زندگی تاثیر می‌گذارند، بدتر می‌شوند. ورزش ملایم باعث افزایش گردش خون می‌شود که می‌تواند درد و ظهور ورید واریسی را کاهش دهد. همچنین می‌تواند باعث کند کردن یا پیشگیری از ایجاد وریدهای واریسی جدید شود. تمام تمرینات باید به آرامی انجام شوند و در صورت ایجاد درد و ناراحتی بلافاصله باید متوقف شوند. همچنین پس از انجام تمرینات برای وریدهای واریسی، بالا بردن و استراحت دادن به پاها امری مهم است. اگر وریدهای واریسی دردناک شوند یا مانع حرکت شما شوند، با پزشک مشورت کنید. درمان‌های پزشکی وجود دارند که می‌توانند علائم دردهای واریسی دردناک را کاهش دهند.

وقوع وریدهای واریسی در میان بزرگسالان رایج است و برخی مطالعات نشان می‌دهد که از هر 3 نفر یک نفر، با افزایش سن از مشکلات ملایم تا شدید رگ رنج می‌برند. رگ‌های واریسی به صورت قسمت‌های بزرگ شده ورید شناخته می‌شوند، که معمولا در پاها یافت می‌شوند، درست زیر لایه سطحی پوست که باعث ایجاد ناخوشایندی و در بعضی موارد برآمدگی‌های ناراحت کننده می‌شود. اگر چه این عارضه را می‌توان به سابقه خانوادگی مشکلات مربوط به رگ‌ها، اضافه وزن و حاملگی ربط داد، همچنین نقش مهمی در رشد یا ایجاد رگ‌های ضعیف ایفا می‌کند. دوره‌های طولانی مدت ایستادن ممکن است علیرغم داشتن سلامتی نمونه، یک عامل برای ایجاد رگ‌های واریسی باشد. خبر خوب این است که ورزش به طور کامل از فهرست دور نیست، اگرچه برخی فعالیت‌های جسمی وجود دارند که به رگ‌های واریسی کمک می‌کنند و بعضی از آنها توانایی این را دارند که رگ‌ها را بدتر کنند. بنابراین انجام تمرینات ورزشی باید تحت نظارت پزشک متخصص و متناسب با بیمار انجام گیرد.

برای دریافت برنامه ورزشی و ویزیت توسط پزشک متخصص در مرکز واریس شیراز با شماره‌های 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

آیا ورزش بر روی وریدهای واریسی تاثیر می‌گذارد؟


رگ‌های واریسی رگ‌های خونی پیچ خورده و برآمده هستند، که اغلب در پاها دیده می‌شوند. آنها نه تنها ناخوشایند هستند، بلکه می‌توانند احساس سنگینی، درد، سوزش، خفقان و مور مور شدن در پاها ایجاد کنند. چندین روش پزشکی در دسترس برای درمان وریدهای واریسی وجود دارند، از جمله اسکلروتراپی، لیزر درمانی درون وریدی، ابلیشن رادیوفرکانس و جراحی. برخی از این درمان‌ها تهاجمی و گاهی ناراحت کننده هستند. خوشبختانه، راهی برای کمک به کاهش وریدهای واریسی موجود و جلوگیری از تشکیل رگ‌های واریسی جدید وجود دارد. این راه حل نسبتا ساده‌ای است: ورزش.

رژیم غذایی سالم، کنترل وزن و ورزش، از جمله بلند کردن وزنه، در کنترل و پیشگیری از وریدهای واریسی مفید هستند. اگر تا به حال رگه‌های آبی، پیچ خورده و بزرگ بر روی پاها یا مچ پای خود پیدا کرده‌اید، پس می‌دانید که زندگی کردن با وریدهای واریسی چطور است. این عارضه‌ی رایج اما نسبتا بی‌ضرر زمانی ایجاد می‌شود که دریچه‌هایی که به طور معمول خون را از پاهای شما به قلبتان می‌رسانند تضعیف شده و شروع به نشت می‌کنند. اعتقاد بر این است که این عارضه ارثی است، اما اغلب آنها در افرادی که اضافه وزن دارند، باردار هستند و یا کسانی که مدت زمان طولانی می‌ایستند یا می‌نشینند ایجاد می‌شود، همه این موارد باعث افزایش فشار روی رگ‌ها در پاها می‌شوند. ورزش منظم، یکی از روش‌های توصیه شده برای پیشگیری از وریدهای واریسی است، اما آیا می‌تواند به محض انجام تفاوت خوب یا بد ایجاد کند؟ پاسخ بستگی به نوع فعالیتی که شما انجام می‌دهید دارد، زیرا تمرین‌های مختلف به روش‌های مختلف بر رگهای واریسی تاثیر می‌گذارند. همه تمرین‌ها خوب نیستند، شما باید مراقب باشید که هنگامی که ورید واریسی دارید بیش از حد تقلا نکنید، زیرا فعالیت‌های شدید ممکن است بر روی پاهای شما فشار زیادی وارد کنند. به عنوان مثال، تمرینات با تاثیری زیاد مثل دویدن معمولا توصیه نمی‌شوند، زیرا ممکن است موجب بدتر شدن تورم ورید شوند. اما چندین تمرین دیگر به شما اجازه می‌دهد تا خود را تندرست حفظ کنید و به گردش خون کمک می‌کند. ورزش ملایم، کم و بدون تاثیر هر دو می‌توانند به عنوان یک عامل بازدارنده و درمان موثر باشند. تمرینات ساده مانند انجام پیاده‌روی‌های روزانه و پیچاندن مچ پاها و ماهیچه‌های ساق پا می‌تواند به کاهش علائم کمک کند و ممکن است از بدتر شدن رگ‌های واریسی جلوگیری کند. برای انجام این کار به سادگی، پاهای خود را هر زمان که می‌توانید حرکت دهید. حتی در حال نشستن، عضلات ساق پای خود را بپیچانید و مچ پا خود را برای حفظ جریان خون بچرخانید. این تمرین‌های سبک، کار می‌کنند زیرا باعث افزایش گردش خون در پاها می‌شوند و از ایجاد فشار جلوگیری می‌کنند. شما همچنین باید از چهارزانو نشستن برای مدت زمان زیاد جلوگیری کنید، اطمینان حاصل کنید که پاهایتان را در حالی که برای کشش بالا برده‌اید هر 30 دقیقه زمانی که می‌توانید آنها را عوض کنید. در حین ورزش، رگ‌های واریسی را تکان ندهید، این می‌تواند به کاهش برخی نشانه‌های ناراحت کننده کمک کند. ورزش منظم، رگ‌ها و پاهای شما را قوی نگه می‌دارد که یک اقدام پیشگیرانه و همچنین به عنوان یک درمان در نظر گرفته می‌شود. اگر رگ‌های واریسی دارید، این اقدامات را انجام دهید: مراقب زیاد به کار گرفتن پاهایتان باشید، اما هر زمان که ممکن است متحرک و فعال باشید.

ورزش چطور کمک می‌کند؟


هنگامی که دچار خستگی، و پاهای دردناک ناشی از وریدهای واریسی می‌شوید، آخرین چیزی که بیشتر مردم می‌خواهند انجام دهند، بلند شدن و ورزش کردن است. واقعیت این است که تمرینات ساده‌ای وجود دارند که به کاهش ناراحتی ناشی از وریدهای واریسی که قبلا توسعه یافته‌اند و همچنین به کاهش احتمال ابتلا به وریدهای واریسی جدید کمک می‌کنند. ورزش با بهبود گردش خون و کش‌پذیری ماهیچه در پاها کار می‌کند. ورزش‌هایی که با ماهیچه‌ی ساق پا کار می‌کنند به طور ویژه مفید هستند، زیرا این نواحی پاهای شما به گردش خون کمک می‌کنند، خون را از طریق رگ‌های پا پمپ کرده و به قلب باز می‌گردانند. ورزش‌هایی که به پاهای شما تمرین می‌دهند، به پایین آوردن خطر ایجاد رگ‌های واریسی کمک می‌کنند. ورزش منظم همچنین برای کاهش هایپرتنشن یا فشار خون بالا و افزایش کل سیستم گردش خون کار می‌کند.

تمرینات


در اینجا برخی از تمرینات ساده که می‌توانند به درمان واریس با ورزش و پیشگیری از آن کمک کنند، وجود دارند:

درمان-واریس-پا-با-انجام-بهترین-تمرینات-ورزشی-1

بهترین ورزش راه رفتن است. پیاده‌روی یک فعالیت کم اثر است که پمپ ماهیچه ساق پا را می‌کشد و تقویت می‌کند بنابراین باعث بهبود جریان خون شما می‌شود. یک هدف را برای پیاده روی 30 دقیقه در روز، حداقل پنج روز در هفته تعیین کنید. در هنگام خرید، اتومبیلتان را دورتر پارک کنید تا بتوانید کمی طولانی‌تر راه بروید. رگ‌های شما برای این کار از شما تشکر می‌کنند.

درمان-واریس-پا-با-آهسته-دویدن

آهسته دویدن به طور کلی گردش خون به اندام‌های پایینی را بهبود می‌بخشد.

درمان-واریس-پا-با--دویدن

دویدن یا آهسته دویدن یک ورزش ایروبیک فوق العاده است که باعث حرکت ماهیچه‌های ساق پا و پاها می‌شود، اما ممکن است اثرات مضری برای مفاصل داشته باشد. در صورتی که یک دونده پرمقاومت هستید، سعی کنید در یک مسیر مصنوعی یا سطح پوشیده از چمن به منظور به حداقل رساندن تاثیر بالای سیمان یا آسفالت، بدوید.

درمان-واریس-پا-با---دوچرخه

دیگر تمرینات کم اثر مانند کار با دوچرخه ساکن یا استفاده از الپتیکال برای ورزش عضله ساق پا و بهبود جریان خون پمپ ماهیچه ساق پا بدون اعمال فشار بر روی مفاصل و استخوان‌ها، عالی هستند.

درمان-واریس-پا-با---پدال-زدن

صاف به پشت دراز بکشید، پاها را از زمین بلند کنید و جوری که گویی در حال دوچرخه سواری هستید، پدال بزنید. هرچه پاها بالاتر نگه داشته شوند، گردش خون آنها بهتر است. پایین آوردن پاها در حالی که هنوز در حال پدال زدن هستید، به کار کردن روی عضلات شکم و کش‌پذیری عضلات معده کمک می‌کند.

درمان-واریس-پا-با---بالا-بردن-پاها

برای بهبود گردش خون به پاها و انجام این ورزش مخصوص واریس پا، صاف به پشت روی زمین دراز بکشید. یک پا را در یک زمان بالا ببرید تا جایی که عمود به زمین باشد. این حالت را به مدت 10 ثانیه نگه دارید و سپس به حالت اصلی بازگردید. با پای مخالف تمرین را تکرار کنید.

درمان-واریس-پا-با---ایروبیک

فعالیت‌های دیگر می‌توانند ریفلاکس یا برگشت وریدی را بدتر کنند. پزشکان شما را به اجتناب از این فعالیت‌ها و یا انجام آنها در بخش‌های بسیار کوتاه همراه با فعالیت ایروبیک تشویق می‌کنند.

 • یوگا
 • از حالت خوابیده به حالت نشسته درآمدن
 • کرانچ
 • لانچ

چه زمانی ورزش یک گزینه برای درمان نیست؟


شما متوجه می‌شوید شرایطی وجود دارد که تمرین مکرر و انجام ورزش‎های مناسب برای واریس پا را غیر ممکن می‌سازد. بنابراین اگر تضادهای برنامه زمانی یا بیماری وجود دارد، اقدامات دیگری وجود دارند که دوام و عمر رگ‌های سالم را افزایش می‌دهد.

 

 • هنگام نشستن یا ایستادن، پاها را به جلو و عقب بر روی زمین از پاشنه پا تا انگشتان پا برای فعال کردن پمپ کردن ماهیچه ساق پا تکان دهید.
 • جوراب فشرده‌سازی درجه‌دار بپوشید، بخصوص هنگام مسافرت، نشستن یا ایستادن برای دوره طولانی و در دوران بارداری (در واقع، آن را تنها بخشی از کمد لباس روزانه خود قرار دهید).
 • از کفش پاشنه بلند به جز در موارد خاص اجتناب کنید (موقعیت پا در کفش پاشنه بلند، عضله ساق پا را تضعیف می‌کند و از گردش مناسب جلوگیری می‌کند.)

سایر گزینه‌های خانگی


علاوه بر ورزش منظم، دستورالعمل‌های کلی برای کاهش خطر ابتلا به وریدهای واریسی وجود دارد. آنها شامل ایده‌هایی برای تغییرات شیوه زندگی می‌باشند که تمرینات بهداشتی خوب هستند:

 • از ایستادن بیش از حد طولانی در یک زمان اجتناب کنید و حداقل هر یک ساعت و نیم یکبار راه بروید.
 • سیگار کشیدن را ترک کنید.
 • وزن بدن سالم و معقول را حفظ کنید.
 • هر زمان که ممکن است پاهایتان را بالا بگیرید.
 • از پوشیدن لباس‌های تنگ اجتناب کنید.
 • از عوارض جانبی قرص‌های ضد بارداری غنی از استروژن آگاه باشید، که شامل افزایش خطر ابتلا به وریدهای واریسی هستند.
 • جوراب‌های فشرده‌سازی مدرج بپوشید، به خصوص اگر توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی توصیه شده است.
 • در صورتی که رگ‌های واریسی موجود نمو کردند و علائم فیزیکی ایجاد کردند، به دنبال گزینه‌های درمان پزشکی باشید.

مانند هر برنامه ورزشی جدید، مهم است که قبل از شروع این رژیم ورزشی جدید، از پزشک خود اجازه بگیرید.