درمان واریس توسط متخصص واریس برای جلوگیری از درد،زخم و خونریزی

درمان-واریس-توسط-متخصص-واریس

پزشکان مراقبت‌های اولیه (از جمله  پزشکان داخلی، پزشکان خانواده و پزشکان عمومی) می‌توانند واریس را تشخیص دهند، درمان کنند و بر بسیاری از عوارضی که ایجاد می‌کند، نظارت داشته باشند. رگ‌های واریسی می‌توانند مشکلات مهم پزشکی و زیبایی را برای بیمار ایجاد کنند، به ویژه اگر برای مدت طولانی نادیده گرفته شوند. درمان واریس باید به صورت ایده‌آل توسط یک متخصص رگ و با آموزش‌ها و مهارت‌های لازم انجام شود تا روش‌های پیشرفته درمان واریس صورت گیرد.

متخصص عروق کیست؟ از پزشکان مراقبت‌های اولیه تا جراحان عروق، در حال حاضر متخصصان پزشکی، از زمینه‌های مختلف درمان واریس را انجام می‌دهند. اگر وریدهای واریسی یا عنکبوتی دارید، نشان دهنده یک وضعیت پزشکی مزمن هستند که اگر درمان نشود، پیشرفت می‌کند و می‌تواند منجر به عوارضی مانند لخته شدن خون، تغییرات پوست، تورم پا، زخم‌های وریدی و خونریزی شود. هنگامی که شما تصمیم به مراجعه به پزشک گرفتید، باید بدانید که آیا متخصص عروق شما در درمان بیماری‌های وریدی تخصص دارد یا خیر.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در مرکز واریس شیراز می‌توانید با شماره‌های 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

چه متخصص وریدی باید واریس شما را درمان کند؟


از آن جا که درمان واریس در طول سال‌ها پیشرفت کرده است، تخصص‌های پزشکی جدید، مدرن‌ترین تکنیک‌ها و درمان‌ها را به بیماران ارائه می‌کنند. سه نوع از پزشکانی که رگ‌های واریس و سایر بیماری‌های وریدی را درمان می‌کنند شامل جراح عروق، پزشک آموزش دیده فلبولوژی، و رادیولوژیست عروقی و مداخله‌ای می‌باشند. همه این پزشکان در تخصص‌های مختلف اما مرتبط آموزش دیده هستند. یک فلبولوژیست و یک رادیولوژیست درمانی هر دو ورید‌های واریسی با روش‌های حداقل تهاجم مانند درمان با لیزر، اسکلروتراپی و رادیوفرکوئنسی درمان می‌کنند. این تکنیک‌های مدرن است که می‌تواند به جای بیمارستان در مطب پزشک انجام شود و نیاز به زمان بهبودی بسیار کمتری دارد.

فلبولوژیست، پزشکی است که در زمینه بیماری‌ها و درمان رگ‌ها آموزش ویژه‌ای دریافت کرده است. اکثر فلبولوژیست‌ها روی رگ‌های پاها و بیماری‌های مرتبط با آن و درمان‌های حداقل تهاجمی تمرکز می‌کنند که در بالا ذکر شد.

متخصص رادیولوژی درمانی، پزشکی است که زیر تخصص دیگری را انجام می‌دهد و در زمینه درمان عروق متخصص است. این پزشکان، آنژیوپلاستی و استنت منتقل شده توسط کاتتر را برای بیماری‌های قلبی اختراع کرده‌اند و رادیولوژیست‌های مداخله ای تکنیک‌های مشابهی را برای درمان ورید‌های واریسی فراهم نموده‌اند.

جراح عروق، مشکل رگ‌ها را با جراحی برطرف می‌کند که نیازمند بیهوشی عمومی و بهبودی طولانی مدت‌تر در بیمارستان است. جراحان عروق همچنین کاتتر و استنت‌هایی را در شریان‌ها و رگ‌ها قرار می‌دهند که به درمان ورید‌های واریسی مربوط نیست.

چه کسی برای شما بهتر است؟


هم فلبولوژیست‌ها و رادیولوژیست‌ها از سونوگرافی استفاده می‌کنند تا رگ تحت درمان را مشاهده کنند و بتوانند کاتتر را برای انتقال امواج صوتی یا لیزر جهت از بین بردن ورید و یا در صورت اسکلروتراپی، جهت انتقال محلول‌های دارویی که موجب حمع شدن رگ می‌شود، هدایت کنند. این تکنیک‌ها حداقل تهاجمی نامیده می‌شوند زیرا مانند جراحی، نیازی به برش‌های بزرگ در بدن ندارند، و یا زمان‌های بهبودی طولانی مدت را شامل نمی‌شوند. بسیاری از مشکلاتی که در اواخر دهه 1970 نیاز به عمل جراحی داشتند، اکنون توسط فلبولوژیست‌ها و رادیولوژیست‌ها درمان می‌شوند.

چه کسی متخصص عروق است؟


متخصص عروق یا فلبولوژیست، پزشکی است که در ارزیابی و درمان وریدهای واریسی، ورید عنکبوتی و تورم پا و یا لنف ادم اعتبار زیادی دارد. در قدیم، درمان بیماری وریدی مانند بستن رگ ورید توسط جراحان عمومی انجام میشد. در طول 50 سال گذشته، متخصصین پوست، جراحان عروق و متخصصین رشته‌های دیگر وارد میدان شده‌اند.

مزایای مراجعه به متخصص عروق


متخصصین پزشکی که خود را به فلبولوژی اختصاص می‌دهند، آموزش دیده‌اند تا بیماری‌های وریدی و عوارض ورید واریسی را به درستی تشخیص دهند. با تشخیص زودهنگام، ممکن است اقدامات پیشگیرانه توسط فلبولوژیست شما برای کاهش پیشرفت بیماری و کاهش علائم انجام شود. همچنین مداخلاتی را توصیه می‌کنند تا به پاهای شما کمک شود ظاهر و احساس بهتری داشته باشند، در حالی که خطر عوارض را کاهش و کیفیت زندگی شما را بهبود می‌بخشد. در برخی موارد، رگ‌های عمیق در پاهای شما ممکن است دچار لخته شوند. در حالی که 50٪ از بیماران مبتلا به لخته شدن خون بدون علامت هستند، شایع ترین علائم تورم و درد است. جدی ترین خطر حاد یعنیDVT  (ترومبوز عمقی وریدی) زمانی اتفاق می‌افتد که لخته خون در رگ‌های عمقی جا به جا شود و به سمت ریه‌ها حرکت کند که باعث ایجاد PE (آمبولی ریوی) می‌شود. علائم معمول DVT شامل درد قفسه سینه، سرفه و تنگی نفس می‌باشند. بعضی از بیماران مبتلا به  PE، احساس بدحالی را تجربه می‌کنند. این وضعیت مرگبار که نیاز به اقدام فوری و اورژانسی دارد ممکن است منجر به مرگ شود. عوارض مزمن DVT شامل درد پا، تورم و تغییرات پوستی است که می‌تواند منجر به زخم پوست شود. پزشکی که به عنوان تمرکز اصلی خود، در زمینه درمان بیماری‌های وریدی متخصص است، به احتمال بیشتری علائم اولیه بیماری وریدی را تشخیص می‌دهد، قبل از اینکه تغییرات پوستی رخ دهد و نشان دهنده ایجاد زخم باشد. واریس قابل مشاهده و وریدهای عنکبوتی با علائم سنگینی، درد، تورم، سوزش، گزش، خارش، همراه با گرفتگی عضلات در ساق پا و بی قراری پا، اغلب منجر به مراجعه به فلبولوژیست می‌شود. ارزیابی‌های ساده و روش‌های سرپایی داخل مطب برای اصلاح علت اصلی مشکل رگ و تغییرات سطحی قابل مشاهده استفاده می‌شوند. هنگامی که به فلبولوژیست مراجعه می‌کنید، پاهای شما ظاهر و احساس بهتری خواهند داشت، در حالی که خطر سایر عوارض واریس مانند خونریزی کاهش می یابد. این وضعیت تقریبا جزئی است و هرگونه خونریزی مستلزم توجه فوری متخصص پزشکی است و می‌تواند از طریق مشاهده توسط متخصص عروق و واریس قبل از این که وضعیت شدید شود، جلوگیری گردد.

چگونه متوجه می‌شوید پزشک شما متخصص عروق است؟


هنگامی که صحبت از مراقبت از رگ‌های شما به میان می‌آید، مهم است که تحقیقات خود را انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که پزشک شما یک متخصص عروق یا فلبولوژیست است. برای مشاهده نمونه‌هایی از نتایج آن‌ها، از نظرات بیمارانشان و گالری عکس قبل و بعد استفاده کنید. اگر چه نتایج ممکن است متفاوت باشد، شروع خوبی خواهد بود. همانند هر متخصص پزشکی، هنگام انتخاب متخصص عروق مهم است که تحقیق خود را انجام دهید و سؤالاتی بپرسید. حیطه آموزش و سابقه آنها چیست؟ در چه زمینه آموزش و مدارک تخصص خود را گرفته‌اند؟ تجربه آنها در درمان از عروق چقدر است؟

سایر جنبه‌های مهم درمان ورید با کیفیت، تست تشخیصی لازم برای ارزیابی دقیق، برنامه ریزی درمان و مراقبت پیگیرانه است. ابزار اصلی مورد استفاده، تست سونوگرافی دوپلکس ورید می‌باشد. از پزشکان آزمایشگاه عروق و متخصصان سونوگرافی بپرسید که آیا در زمینه خود مورد تایید و صاحب اعتبار هستند. همچنین، از پزشک خود که این مطالعات را تفسیر می‌کند، بپرسید آیا در تفسیر نتایج سونوگرافی تخصص و مهارت کافی را دارد؟

درمان‌های واریس


درمان‌های-واریس

در گذشته، جراحی شامل سوزاندن دردناک و نواری کردن رگ‌ها بود که تنها برای درمان وریدهای واریسی موثر بود. در حالی که روش مفیدی بود، معایب بالقوه آن عبارتند از:

  • خطرات مرتبط با بیهوشی
  • عوارض جراحی
  • نیاز به انجام در بیمارستان
  • بهبودی همراه با درد؛ و
  • زمان بهبودی طولانی مدت.

با توجه به پیشرفت‌های تکنولوژی و دانش پزشکی، تکنیک‌های درمانی جدیدی توسعه یافته‌اند که حداقل تهاجمی هستند. این درمان‌ها شامل درمان با لیزر (EVLT) و اسکلروتراپی فومی هستند، که هر دو توسط پزشکان در کلینیک واریس ما انجام می‌شوند. جوراب‌های واریس نیز می‌توانند برای کمک به کاهش علائم واریس استفاده شوند و همچنین به طور معمول پس از EVLT و اسکلروتراپی برای مدت زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بیمار می‌تواند ورزش کند، از نشستن و ایستادن برای مدت طولانی اجتناب کند، وزن از دست دهد و از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری نماید. مراقبت از خود می‌تواند از بدتر شدن واریس جلوگیری کند.

درمان لیزر (EVLT) درمان جدیدتری برای وریدهای واریسی است که توسط پزشکان در کلینیک ما در دسترس است. EVLT  در مقایسه با عمل جراحی، یک روش حداقل تهاجمی است، که با سونوگرافی هدایت می‌شود، بدون درد و جای زخم خواهد بود. این روش معمولا در مطب پزشک بدون بی حسی و در حدود یک ساعت انجام می‌شود. درمان با لیزر مزایای بسیاری نسبت به عمل جراحی دارد که شامل اجتناب از بیهوشی عمومی و همچنین زخم‌های جراحی بزرگ است. همچنین به طور قابل توجهی زمان بهبودی را کاهش می‌دهد و بسیاری از بیماران روز بعد قادر به بازگشت به محل کار هستند.

درمان-واریس-با-اسکلوتراپی

اسکلروتراپی یک روش مؤثر برای درمان رگ‌های واریسی کوچک و سایر اختلالات وریدی است، از جمله رگ‌هایی که تحت تأثیر ریفلاکس در سیستم عروق سطحی بزرگتر هستند یا رگ‌های سوراخداری که دارای ریفلاکس از جمله در ساق پا یا سایر نقاط آناتومیک هستند. اسکلروتراپی اغلب به عنوان یک درمان مکمل برای EVLT  استفاده می‌شود. این روش بدون درد است و می‌تواند در پایان جلسه EVLT  یا به عنوان یک درمان مستقل انجام شود. بسیاری از افراد هم ورید‌های واریسی کوچک و هم متوسط ​​دارند، و نیازمند هر دو درمان EVLT و اسکلروتراپی می‌باشند. خوشبختانه این روش‌ها هر دو حداقل تهاجمی هستند و زمان زیادی طول نمی‌کشد و به راحتی با یک با مراجعه به پزشک قابل انجام خواهند بود. اسکلروتراپی فوم با تزریق یک داروی فوم مانند به نام اسکلروزانت به رگ‌های مورد نظر برای درمان انجام می‌شود. این روش مانند  EVLT، یک واکنش التهابی را درون رگ ایجاد می‌کند که در نهایت سبب پیچش و از بین رفتن رگ می‌شود. این روش نیازمند بیهوشی نیست و می‌تواند در مطب پزشک بدون نیاز به جراحی انجام شود. این روش درمان واریس برای بیش از 150 سال استفاده شده است و برای اولین بار در سال 1862 استفاده شد. به علت خطرات پزشکی و میزان بالای عوارض جانبی داروهای مورد استفاده در آن زمان، و به دلیل بهبود در تکنیک‌های جراحی، تا سال 1894 تا حدی زیادی کنار گذاشته شد. بستن رگ و نواری کردن آن به درمان اصلی تبدیل شد تا ادامه کار طولانی در جهت بهبود تکنیک کم تهاجمی اسکلروتراپی منجر به تکنولوژی اولتراسونیک در دهه 1980 گردید. عوارض جانبی اسکلروتراپی ممکن است شامل واکنش‌های آلرژیک، تورم، خارش و تغییرات رنگ پوست در ناحیه تحت درمان باشد. این روش همچنین به عنوان یک درمان برای ورید‌های رتیکول یا عنکبوتی استفاده می‌شود اما حجم بسیار کمتری از اسکلروزانت تزریق می‌شود.

جوراب‌های واریس برای فشردن پاهای بیمار استفاده می‌شوند که به افزایش حرکت بهتر خون کمک می‌کند.