درمان زخم های واریسی با لیزر تراپی، جوراب طبی، اسکلروتراپی و جراحی

زخم‌های وریدی (زخم استاز ، زخم واریس ) زخم‌هایی هستند که به دلیل عملکرد نامناسب دریچه‌های سیاهرگ و معمولاً در پاها ایجاد می‪شود. دریچه آسیب‌دیده رگ‌ها از بازگشت جریان خون جلوگیری کرده و منجر به فشار در رگ می‌شود. ‪‪‪از این رو فشار شریانی بطرز چشمگیری نسبت به سیاهرگ کاهش یافته و بنابراین خون بطور مؤثر به نواحی مختلف بدن پمپاژ نمی‌شود. با اینکه رگ‌های عنکبوتی و رگ‌های واریسی به ندرت باعث عوارض شدید می‌شود، برخی افراد ممکن است دچار زخم‌های پوستی شوند. این زخم‌های باز معمولاً در قسمت پایین پا ایجاد شده و ممکن است منجر به عفونت بافت نرم شود. بعضی از افراد که دچار زخم واریسی می‌شوند، لخته خون در رگ‌های (ترومبوفلبیت سطحی) آن‌ها نیز ایجاد می‌شود. رگ‌های واریسی نیز ممکن است خونریزی کند. زخم واریسی معمولاً بدون توصیه و درمان کارشناسی بهبود نمی‌یابد. زخم‌ها بدون تمیز کردن و پانسمان منظم به سرعت گسترش می‌یابند. زخم‌های واریسی میتواند بسیار دردناک باشد و حرکت و کیفیت زندگی شما را محدود کند. هر چه زخم به مدت طولانی‌تری باقی بماند، آسیب بیشتری به پوست وارد کرده و بهبودی آن سخت‌تر می‌شود. شیوع سالانه زخم‌های واریسی در میان افراد بزرگسال حدود 1.69 درصد است. احتمال وقوع کلی در مردان  76. در صد و در زنان 1.42  است

زخم‌های وریدی (زخم استاز، زخم واریس) زخم‌هایی هستند که به دلیل کارکرد نادرست دریچه‌های وریدی معمولاً در پاها رخ می‌دهد. این مشکل یکی از شدیدترین عواض نارسایی وریدی مزمن است. میزان شیوع آن در مردان 0.76درصد و در زنان 1.42 درصد است. هنگامی که دریچه‌های ورید آسیب می‌بیند، از بازگشت خون جلوگیری کرده که منجر به فشار در رگ‌ها شده و باعث فشار خون بالا و سپس زخم‌های واریسی می‌شود. این زخم‌ها عمدتاً در قسمت پایین پا ایجاد می‌شوند که اغلب بسیار دردناک است و می‌تواند خونریزی کرده و دچار عفونت شود. درمان زخم‌های واریسی برای پزشکان کاری دشوار و برای بیمارانی که به آن دچار می‌شوند، کابوس است ، با این حال تعداد زیادی روش‌های درمانی با پیشرفت علم برای این بیماری وجود دارد.

برای درمان زخم های واریسی در کلینیک مرکز واریس شیراز تحت نظر دکتر می توانید با شماره 09170622792 - 07132334135 تماس حاصل فرمایید.

علت‌ زخم‌های واریسی چیست؟


زخم‪های استاز واریسی عمدتاً به دلیل مشکلی به نام  فشار خون وریدی یا نارسایی مزمن وریدی ایجاد می‌شود . خون از قسمت پایین پا که باید به سمت قلب جریان داشته باشد ، حرکت نمی‌کند و باعث تجمع  فشار  در رگ‌ها می‌شود. فشار اضافی منجر به زخم روی پوست شده که این زخم‌ها معمولاً در داخل پاها و بالای قوزک پا ایجاد می‌شود

علت اینکه چگونه فشار خون وریدی باعث زخم‌ می‌شود، هنوز بطور دقیق مشخص نیست. بسیاری از پزشکان بر این باورند که این مشکل همچنین باعث کاهش جریان خون در مویرگ‌های پا می‌شود. این مسئله باعث تجمع سلول‌های سفید خون می‌شود. تجمع سلول‌های سفید خون اکسیژن رسانی به بافت را محدود کرده که باعث آسیب به بافت شده و زخم را ایجاد می‌کند. نظریه دیگر این است که فشار خون وریدی باعث تراوش سلول‌های بدن به پوست شده و بر رشد سلولی تاثیر می‌گذارد. این روند با ترمیم بافت آسیب دیده تداخل پیدا می‌کند.

درمان زخم‌های رگ‌های واریسی چیست؟


هدف اصلی از درمان زخم واریسی، بهبود زخم ، درمان عفونت و کاهش درد است. فشار درمانی برای کمک به کاهش ورم ، درمان عادی زخم‌های واریسی قوزک پا است. فشار سرعت بهبودی را افزایش داده و همچنین در پیشگیری از ایجاد دوباره زخم مؤثر است. جوراب‌های واریس، بانداژ یا حتی بانداژکشی در اطراف پا تا زانو پیچیده می‌شود که می تواند کمک‌کننده باشد. شما و پزشک می‌توانید یک روش فشرده کردن را که بهترین نتیجه برای شما و نوع زخم شما داشته باشد، تعیین کنید. پزشک ممکن است داروهایی را مانند پنتوکسی فیلین و آسپیرین برای شما تجویز کند، اگر درمان فشرده سازی مؤثر نبود، این داروها می‌تواند در درمان زخم‌ها مؤثر باشد. اگر ورم زیادی داشته باشید، ممکن است لازم باشد، داروهای دیوریتیک را برای مدت کوتاهی مصرف کنید. مهم است که همه داروهایی که برای شما تجویز شده است را بطور کامل مصرف کنید. ناحیه زخم شده را تمیز نگه داشته و پانسمان روی زخم را برای تحریک روند بهبودی تعویض کنید. انواع مختلفی از بانداژ وجود دارد که میتوانید برای زخم استفاده کنید، که شامل پانسمان ضدباکتری، کلاژنی، کامپوزیت و  جایگزین پوست است. پزشک می‌تواند مزایای هر نوع را برای شما توضیح داده و بهترین نوعی را که مناسب شماست، پیشنهاد دهد. همچنین پزشک ممکن است شما را به کلینیک زخم که در درمان زخم‌ها تخصص دارند ارجاع دهد. همیشه مقداری مایعات بنوشید و غذای سالم بخورید، و استراحت کافی و ورزش داشته باشید. سلامتی عمومی شما سرعت بهبودی را افزایش می‌دهد.

جوراب‌های طبی واریس

واریس

جوراب‌های واریس که جوراب‌های فشرده‌سازی نیز نامیده می‌شود، یک روش درمانی ساده است که می‌توانید در خانه برای بهبود علائم پا استفاده کنید. جوراب‌های فشرده‌سازی جریان خون را با افزایش فشار در پاها بهبود می‌بخشد. این جوراب‌ها در مدل‌ها و قدرت فشرده‌سازی مختلف وجود دارد. پزشک شما جوراب مناسب را به شما پیشنهاد می‌دهد. این جوراب‌ها عمدتاً در داروخانه‌ها و فروشگاه‌های تجهیزات پزشکی فروخته می‌شود.

تغییر سبک زندگی

واریس

برنامه ورزشی منظم و کاهش وزن میتواند علائم رگ‌های واریسی و رگ‌های عنکبوتی شما را کاهش دهد. افرادی که به این مشکل دچار شده‌اند، باید از ایستادن و نشستن‌های طولانی مدت خودداری کنند، و در حال نشستن یا خوابیدن پاها را بالاتر از سطح زمین قرار دهند تا جریان خون را بهبود بخشیده و ورم پاها را کاهش دهند.

اسکلروتراپی

واریس

گاهی اوقات درمان‌های قدیمی رگ‌های وارسی و عنکبوتی در خانه ممکن است به نتایج دلخواه نرسد. در این موارد، روش‌های درمانی پزشکی خاص بسته به ناحیه و اندازه زخم غیرطبیعی ممکن است در دسترس باشد. این روش‌های پزشکی اغلب به دلایل زیبایی بکار گرفته می‌شود. اسکلروتراپی یک روش متداول است که میتواند در مطب پزشک انجام شود و در رفع اکثر رگ‌های عنکبوتی و بیشتر رگ‌های واریسی بسیار مؤثر است. در این درمان که نیاز به بی‌حسی ندارد، پزشک یک مایع را مستقیماً به رگ آسیب‌دیده تزریق می‌کند، که باعث می‌شود رگ فروکش کرده و سرانجام ناپدید شود. چندین جلسه درمانی ممکن است برای کسب نتایج نهایی مورد نیاز باشد. عوارض جانبی شامل کبودی، ورم، خونریزی،عفونت و تغییر رنگ پوست باشد.

اسکلروتراپی : قبل و بعد از درمان

واریس

 درمان با اسکلروتراپی می‌تواند نیاز به چند جلسه درمانی داشته باشد، و دوران بهبودی نیز از فردی تا فرد دیگر متفاوت است . بطور کلی رگ‌های عنکبوتی پس از سه تا شش هفته پس از درمان از بین خواهند رفت، در حالی که رگ‌های واریسی ممکن است چندین ماه بعد نسبت به درمان واکنش نشان دهد.

لیزر درمانی

واریس

لیزر درمانی یک روش درمانی جایگزین دیگر است که همچنین می‌تواند در مطب پزشک انجام شود. گاهی اوقات این درمان به عنوان درمان تکمیلی برای اسکلروتراپی برای افزایش نتیجه درمان بکار می‌رود و برای درمان رگ‌های عنکبوتی و رگ‌های واریسی کوچک استفاده می‌شود. برای افرادی که تمایلی به استفاده از سوزن در درمان ندارند، این روش یک گزینه جایگزین است، گرچه پزشک به شما مشاوره خواهد داد که کدام کیفیت درمانی برای موقعیت خاص شما مناسب است. لیزر درمانی از یک شعاع نور متمرکز استفاده می‌کند که رگ‌های خونی آسیب دیده را گرم کرده و سرانجام از بین می‌برد. عوارض جانبی مهم که شامل قرمزی کم یا ورم در اطراف ناحیه تحت درمان ، تغییر رنگ پوست، تاول و به ندرت جای زخم است. درمان با نور پالس شدید (IPL) یک روش درمانی پیشرفته جدید است که برای درمان رگ‌های عنکبوتی بکار می‌رود. درمان با لیزر پالس‌های متفاوتی از نور را به ناحیه مورد هدف ارسال می‌کند.

لیزر درمانی: قبل و بعد از درمان

واریس

مانند روش اسکلروتراپی ، لیزر درمانی نیز برای کسب بهترین نتیجه به چندین جلسه درمانی نیاز است . برطرف شدن این مشکل می‌تواند از چند هفته تا چند ماه پس از درمان طول بکشد.

جراحی رگ

واریس

جراحی یک گزینه درمانی برای موارد شدید رگ‌های واریسی است. پزشک در مورد روش‌های موجود برای جراحی واریس با شما صحبت خواهد کرد تا به شما در مورد تعیین روش نهایی درمان رگ‌های واریسی کمک کند. یکی از روش‌های جراحی موجود بستن و برداشتن رگ است که شامل بریدن و  متصل کردن رگ آسیب دیده است (بریدن) و جراحی برداشتن (متصل کردن) رگ از طریق برش کوچکی روی پوست انجام می‌شود.

جراحی رگ : قبل و بعد از جراحی

واریس

بستن و  بریدن رگ اغلب در رفع علائم و بهبود ظاهر رگ‌های واریس موفق است. این روش تحت بی‌حسی موضعی، ستون فقرات یا بیهوشی عمومی در بیمارستان یا مرکز جراحی سرپایی انجام می‌شود. پس از جراحی بندرت نیاز است که بیمار در بیمارستان بستری شود. بهبودی کامل پس از این روش درمانی معمولاً حدود دو تا چهار هفته طول می‌کشد. عوارض نهانی ممکن است شامل عفونت، خونریزی، جای زخم، آسیب به عصب و لخته شدن عمقی رگ یا واکنش مضر بی‌حسی باشد.

لیزر اندوونوس

واریس

درمان با لیزر اندوونوس یک روش جراحی حداقل تهاجمی است که شامل انتشار نور لیزر از طریق یک رشته نازک است که وارد رگ آسیب‌دیده شده ، و باعث انقباض رگ می‌شود. میزان موفقیت لیزر اندوونوس 98 درصد است.این درمان به عنوان یک روش سرپایی تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی اندک انجام می‌شود. بیماران درمان لیزر اندوونوس را روشی با درد بسیار کم و دوران بهبودی سریع در مقایسه با روش بستن و بریدن رگ بیان کرده‌اند.

رادیوفرکانسی

 

رادیوفرکانسی اندوونوس یک روش کم تهاجمی است که شبیه به لیزر اندوونوس است. در این روش بجای استفاده از نور لیزر یک کاتتر وارد رگ شده و  با استفاده از انرژی رادیو فرکانسی رگ آسیب‌دیده را حرارت داده و منقبض می‌کند. مانند روش لیزر اندوونوس ، بیماران درد کمتر و بهبودی سریعتر در مقایسه با روش بستن و بریدن رگ گزارش داده‌اند.

پیشگیری از رگ‌های واریسی و عنکبوتی


واریس

اگرچه رگ‌های واریسی و عنکبوتی همیشه بطور کامل قابل پیشگیری نیست، اقدامات مختلفی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا احتمال ایجاد آن‌ها را کاهش دهید. نکات پیشگیری از رگ‌های واریسی عبارتند :

  • ورزش منظم
  • حفظ وزن مناسب
  • خودداری از نشستن و ایستادن طولانی
  • در هنگام نشستن پاها را روی هم قرار ندهید
  • در زمان استراحت پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید
  • از پوشیدن لباس‌های تنگ در اطراف کمر، کشاله ران و پاها خودداری کنید.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است"