درمان رگهای برجسته و واریس دست و رگهای عنکبوتی واریس صورت

درمان رگهای برجسته و واریس دست و رگهای عنکبوتی واریس صورت

واریس دست عارضه‌ای است که در طی آن رگ‌های دست بیرون زده و برجسته می‌شوند. این رگ‌ها بسیار شبیه به رگ‌های واریسی پاها می‌باشند. همه‌ی افراد در دست‌های خود رگ دارند که به گردش خون آن‌ها کمک می‌کند ولی هیچ کس نمی‌خواهد این رگ‌ها را به صورت بیرون زده و برجسته مشاهده کند. با وجود اینکه اکثر دلایل بروز این عارضه غیر قابل پیشگیری هستند، درمان و از بین بردن این مشکل آسان است.

رگ‌های عنکبوتی ممکن است ظاهر ناخوشایندی داشته باشند و همانند تارعنکبوت‌هایی به رنگ قرمز، آبی و بنفش به نظر برسند. با وجود اینکه این رگ‌ها ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن یافت شوند، زمانی که بر روی صورت ظاهر می‌شوند می‌توانند به شدت جلب توجه کنند. زنان و مردان نیز هر دو از وجود این مشکل در زیبایی خود رنجیده شده و به دنبال رفع آن می‌باشند. خوشبختانه این رگ‌ها آسیبی برای بدن به همراه نخواهند داشت.

اصطلاح علمی برای رگ‌های عنکبوتی، تلانژکتازیا است که به معنی مویرگ‌های تخریب شده در زیر پوست می‌باشد. داشتن پوستی با رنگ روشن و سفید باعث می‌شود تا این عارضه محسوس‌تر باشد – مناطقی در نزدیکی بینی، زیر چشم‌ها و بر روی گونه‌ها ازجمله مناطق شایع این بیماری هستند.

این رگ‌های برجسته بر روی دست‌ها معمولاً عارضه‌ی مهمی نیستند ولی با گذشت زمان ممکن است ظاهر بسیار بدی پیدا کنند. در برخی از موارد البته، برجستگی وریدها ممکن است در اثر عارضه‌های مهم‌تری ایجاد شده باشد که نیازمند رسیدگی پزشکی خواهد بود.

رگ‌های عنکبوتی در نزدیکی سطح پوست یافت شده و شبیه به تارهای عنکبوت یا شاخه‌های درخت می‌باشند. این رگ‌های عنکبوتی معمولاً به رنگ‌های قرمز، بنفش و آبی دیده می‌شوند.

رگ‌های واریسی روی صورت یا دست سبب از بین رفتن زیبای و اعتماد به نفس فرد می‌شوند. برای درمان این رگ‌ها می‌توان از روشهای مختلف لیزر تراپی، اسکلروتراپی و همچنین روشهای خانگی استفاده کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره در کلینیک  مرکز واریس شیراز  تحت نظر دکتر مهرداد هنرور می‌توانید با شماره تلفن 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

برجستگی رگ‌ها در دست به چه دلیل ایجاد می‌شود؟


برجستگی رگ‌ها در دست به چه دلیل ایجاد می‌شود؟

 • عوامل ژنتیکی: داشتن وابستگان مبتلا به این عارضه خطر بروز آن در شما را افزایش خواهد داد.
 • سالخوردگی: با افزایش سن  ، پوست شما نازک شده و انعطاف پذیری خود را از دست می‌دهد. این مشکل سبب محسوس شدن بیش از پیش رگ‌ها در زیر پوست خواهد شد. این امری طبیعی در اثر افزایش سن بوده و نیازی به نگرانی نخواهد بود.
 • آب و هوای گرم: این عامل می‌تواند وریدها را برجسته‌تر کند چراکه گرما موجب بزرگ شدن این عروق خواهد شد. آب و هوای گرم عملکرد وریدها را نیز مختل می‌کند و منجر به سخت شدن دیواره‌ها و محسوس شدن آن‌ها می‌شود.
 • رگ‌های واریسی: عارضه‌ای شایع است که در طی آن رگ‌ها برجسته شده و به رنگ بنفش یا آبی دیده می‌شوند. رگ‌ها در این عارضه به صورت آشفته و در هم پیچیده قرار گرفته و دچار برجستگی شده‌اند که منجر به جلب توجه خواهد شد. این مشکل معمولاً در پاها به وجود آمده ولی ممکن است هر منطقه‌ای از بدن را درگیر کند. پس از نشستن یا ایستادن طولانی مدت ممکن است رگ‌های واریسی دردناک شوند.
 • عدم تعادل هورمونی: بارداری و یا یائسگی می‌توانند منجر به عدم تعادل در ترشح هورمون‌های بدن و درنتیجه بیرون زدگی رگ‌ها شوند. همچنین بارداری می‌تواند بر روی وریدها فشار وارد کرده و جریان بازگشتی خون به سمت قلب را با مشکل مواجه کند.
 • ورزش کردن: بیرون زدگی رگ‌ها یک مشکل شایع در بین افرادی است که تمرینات بدن‌سازی انجام می‌دهند. بلند کردن وزنه‌های سنگین برای مدت زمان‌های طولانی باعث افزایش جریان خون و سفت شدن عضلات می‌شود که درنتیجه‌ی آن، عروق دچار بیرون زدگی خواهند شد.
 • ترومبوفلبیت: وجود لخته‌های خونی در وریدها می‌توانند منجر به برجسته شدن آن ورید شوند. این لخته‌های خونی به طور شایع در پاها ایجاد شده و احتمال تکه تکه شدن آن‌ها وجود دارد که در این صورت با جریان خون به ریه‌ها رفته و عارضه‌ای به نام امبولی ریوی را ایجاد می‌کنند.
 • از دست دادن چربی بدن: پوست شما لایه‌ای چربی در زیر خود دارد که نقش عایق را بازی می‌کند. زمانی که سطح چربی بدن کاهش پیدا می‌کند، ضخامت این لایه نیز کمتر شده و درنتیجه عروقی که در زیر آن قرار دارند محسوس‌تر می‌شوند.

چگونه می‌توان برجستگی رگ‌های دست را درمان کرد؟


در زیر به روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم که به‌منظور از بین بردن و یا کوچک کردن رگ‌های بیرون زده به کار گرفته می‌شوند.

 • لیزر درمانی: جراح می‌تواند از این روش استفاده کرده و با استفاده از اشعه‌ی لیزر ، وریدهای بیرون زده را ببندد. این کار منجر به از بین رفتن تدریجی رگ‌های واریسی خواهد شد. در این روش از سوزن و یا بریدگی استفاده نخواهد شد.
 • اسکلروتراپی : در این روش یک محلول مخصوص به ورید تزریق می‌شود که منجر به تشکیل بافت اسکار و بسته شدن رگ خواهد شد. این روش آسیبی به دستگاه گردش خون وارد نخواهد کرد چراکه جریان خون به عروق خونی مجاور منتقل شده و از طریق آن‌ها جریان پیدا می‌کند.
 • جراحی عروق: یک روش جراحی  که رگ‌های واریسی را با ایجاد بریدگی‌های بسیار کوچک در پوست و تحت بی حسی موضعی از بین می‌برد.
 • فلبکتومی متحرک: این روش نیز نوعی جراحی بر روی عروق واریسی است که در طی آن، جراح با ایجاد چند بریدگی کوچک در پوست، عروق واریسی را از بین می‌برد.
 • کشیدن دست و انگشتان: این کار می‌تواند جریان خون در انگشتان و دست را تقویت کرده و از میزان بیرون زدگی وریدها بکاهد. برای این کار انگشتان خود را به طرف عقب خم کرده و پس از آن شست خود را خم و دوباره راست کنید. همین کار را با دست دیگر خود نیز تکرار کنید.
 • کشیدن مچ: این حرکات نیز روشی عالی برای بهبود جریان خون در دست می‌باشند. برای این کار می‌توانید کف دو دست خود را به یکدیگر چسبانده و همزمان با بالا بردن آرنج‌ها، دست خود را به سمت پایین ببرید.
 • مرطوب کردن: داشتن دست‌هایی خشک و ترک خورده باعث برجسته به نظر رسیدن وریدها خواهد شد. به طور مرتب دست‌های خود را مرطوب کنید تا نرم و شاداب به نظر برسند. استفاده‌ی بیش از حد از ضدعفونی کننده‌ی دست و یا شستن بیش از اندازه‌ی دست‌ها می‌تواند روغن‌های طبیعی پوست را از بین ببرد.
 • از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید: قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید باعث آسیب‌های پوستی می‌شود که درنتیجه، وریدهای دست شما برجسته‌تر به نظر خواهند رسید. زمانی که از خانه خارج می‌شوید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید تا از پوست شما محافظت شود. کرم‌های مرطوب کننده معمولاً در مقابل اشعه‌ی خورشید نیز از پوست شما محافظت خواهند کرد بنابراین استفاده از آن‌ها می‌تواند رگ‌های برجسته را کوچک کند.
 • واکس پارافین: این روش به‌عنوان یک روش عالی برای درمان خانگی برجستگی رگ‌های دست و همچنین مرطوب سازی عمقی پوست شناخته می‌شود. برای استفاده از واکس پارافین، آن را بر روی پوست خود بریزید تا یک لایه‌ی محافظت تشکیل شود.
 • مالیدن شکر بر روی پوست: شکر را با یک روغن گیاهی بدون بو مخلوط کرده و آن را بر روی دستان خود ماساژ دهید و به مدت چند دقیقه رها کنید. سپس مخلوط را از روی دست خود با آب ولرم شسته و از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. شکر برای کوچک کردن رگ‌های برجسته بسیار مناسب است.

چه عواملی منجر به تشکیل رگ‌های عنکبوتی بر روی صورت می‌شوند؟


چه عواملی منجر به تشکیل رگ‌های عنکبوتی بر روی صورت می‌شوند؟

علل بروز رگ‌های عنکبوتی بر روی صورت ممکن است از جاهای دیگر بدن متفاوت باشد. در زیر به برخی از علل این عارضه اشاره می‌کنیم:

 • کمبود ظرفیت عروق: کمبود ظرفیت وریدها برای بازگشت خون به سمت قلب منجر به افزایش فشار درون آن‌ها و آسیب دیدن دیواره‌های ورید خواهد شد. این کمبود ظرفیت ممکن است به دلیل التهاب‌های طولانی مدت، فشار خون بالا و اضافه وزن ایجاد شده باشد. برخی از کارهای نادرست مثل شستن یا مالیدن بیش از حد صورت می‌تواند منجر به آسیب دیدن مویرگ‌ها و پاره شدن آن‌ها شود.
 • سن: با افزایش سن، عروق خونی شما نازک و ضعیف می‌شوند و همچنین پوست سالخورده، رگ‌های عنکبوتی را بیشتر نشان خواهد داد. خطر پاره شدن مویرگ‌های سالخورده در مقایسه با مویرگ‌های جوان بیشتر خواهد بود.
 • روزاسه: عارضه‌های التهابی پوست می‌توانند با گشاد کردن طولانی مدت رگ‌ها منجر به برجسته شدن آن‌ها شوند.
 • رادیکال‌های آزاد: این مواد می‌توانند منجر به آسیب‌های اکسیداتیو به عروق شوند. قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید می‌تواند یکی از دلایل بروز رگ‌های عنکبوتی در صورت و در زیر چشم‌ها باشد. سیگار کشیدن یکی از دلایل پیری زودرس است که منجر به محسوس‌تر شدن رگ‌های عنکبوتی خواهد شد. همچنین، سیگار کشیدن مدت زمان لازم برای ترمیم عروق خونی را افزایش خواهد داد.
 • سبک زندگی: تصمیماتی که شما به صورت روزانه می‌گیرید می‌توانند بر روی عملکرد عروق شما و توانایی آن‌ها برای ترمیم خود تاثیرگذار باشند عواملی در زندگی شما مثل استرس، بی خوابی، خستگی چشم و یا کمبود ورزش و تمرینات فیزیکی می‌توانند بر روی سلامتی اثری منفی داشته باشند و درنتیجه‌ی این عوامل، ممکن است رگ‌های عنکبوتی ایجاد شوند.
 • دیگر موارد: ازجمله عوامل دیگر می‌توان به اضافه وزن، بالا بودن فشار خون، استفاده از قرص‌های ضد بارداری و باردار بودن اشاره کرد.

درمان رگ‌های عنکبوتی روی صورت


روش‌های درمانی طبیعی برای رگ‌های عنکبوتی روی صورت

این گیاه برای تقویت بافت‌هایی که دیواره‌های عروق خونی را تشکیل می‌دهند به کار می‌رود. این مکمل گیاهی می‌تواند عروق خونی را گشاد کرده و به افزایش گردش خون کمک کند. درنتیجه، در اکسیژن رسانی به بافت‌ها مؤثر بوده و می‌تواند گردش خون را تقویت کند. این امر، گیاه جینکو بیلوبا (جنسنگ) را به یک روش درمانی مناسب برای رگ‌های عنکبوتی تبدیل کرده است. شما باید از عصاره‌ی گیاهی تهیه شده از آوندهای این گیاه استفاده کنید چراکه بیشترین تأثیر درمانی را خواهد داشت. شما باید تنها 100 تا 130 میلیگرم از این عصاره را به صورت روزانه مصرف کنید که به 3 تا 4 وعده تقسیم خواهد شد.

این روش درمانی با تقویت گردش خون در محل موردنظر، رگ‌های عنکبوتی را از بین می‌برد. این روش یکی از آسان‌ترین راهکارها برای رهایی از رگ‌های عنکبوتی است. برای این کار لازم است سرکه‌ی سیب را با یک پارچه‌ی تمیز بر روی منطقه‌ی مورد نظر بکشید. به سادگی پارچه را در سرکه خیس کرده و آن را به مدت 20 تا 30 دقیقه بر روی منطقه‌ی مورد نظر قرار دهید. این کار را حداقل به مدت 2 ماه تکرار کنید.

این میوه غنی از تانن و ساپونن بوده و اثرات تقویتی برای گردش خون و اثرات ضدالتهابی قدرتمندی دارد. شاه بلوط همچنین برای رفع خارش، تورم، درد و خستگی مفرط نیز مفید است. این میوه به عروقی که مقاومت خود را از دست داده‌اند کمک می‌کند تا دوباره مستحکم شوند و همچنین به رفع التهاب نیز کمک می‌کند. برای مصرف شاه بلوط، 12 قاشق چایخوری عرق فندق افسونگر را با 1 قاشق چایخوری تنتور شاه بلوط مخلوط کنید. این مخلوط را بر روی منطقه‌ای از صورت خود که دچار رگ‌های عنکبوتی شده است استعمال کنید.

فندق افسونگر با داشتن مواد جمع کننده در خود می‌تواند در از بین بردن عروق عنکبوتی تأثیر به سزایی داشته باشد. همچنین تحقیقات نشان داده‌اند که فندق افسونگر می‌تواند استحکام عروق را افزایش دهد. برای استفاده از این میوه می‌توانید تکه‌ای پنبه را در محلول فندق افسونگر خیس کرده و بر روی منطقه‌ی مورد نظر قرار دهید. این کار را تا زمانی که رگ‌های عنکبوتی شما از بین بروند تکرار کنید.

این میوه که در گذشته به صورت سنتی برای درمانی التهاب گلو، اسهال، مشکلات چشم، دیابت و گردش خون ناکافی مورد استفاده قرار می‌گرفته می‌تواند با تقویت گردش خون، در از بین بردن عروق عنکبوتی بسیار مؤثر باشد. این میوه همچنین غنی از پروآنتوسیانیدین، تانن، فنولیک اسید و فلاوونوئیدها می‌باشد. برای استفاده از قره قات به‌منظور درمان رگ‌های عنکبوتی، کافی است 30 میلیگرم از عصاره‌ی این میوه را به صورت روزانه و در 2 تا 3 وعده مصرف کنید. از نمونه‌ای از عصاره‌ی این گیاه استفاده کنید که دارای 30 تا 40 میلیگرم قره قات و 25 درصد آنتوسیانیدین باشد. توصیه می‌شود در صورتی که از داروهای رقیق کننده‌ی خون و یا داروهای ضدالتهاب استفاده می‌کنید، قره قات مصرف نکنید.

این ترکیب برای از بین بردن عروق عنکبوتی شناخته شده است. برای درست کردن و استفاده از این ترکیب 1 قاشق چایخوری اسانس هویج، 1 قاشق چایخوری اسانس اسفناج و 2 قاشق چایخوری روغن جوجوبا را مخلوط کنید و مقدار کمی از آن را بر روی تکه‌ای پنبه بریزید. پنبه را بر روی پوست منطقه‌ی مورد نظر زده و اجازه دهید مخلوط به مدت 20 تا 25 دقیقه در محل مانده تا خشک شود. سپس آن را با آب سرد و تمیز بشویید. می‌توانید این کار را روزانه 2 مرتبه انجام دهید.

ماساژ

ماساژ نیز می‌تواند روش مفیدی برای از بین بردن عروق عنکبوتی باشد. شما باید منطقه‌ای از صورت که به عروق عنکبوتی مبتلا شده است را با ملایمت ماساژ دهید. این کار ساده و آسان منجر به افزایش گردش خون و کمک به از بین بردن عروق عنکبوتی خواهد شد. این کار همچنین به کاهش درد و التهاب نیز کمک می‌کند.

به‌منظور کاهش رگ‌های عنکبوتی صورت با کمک ماساژ می‌توانید از روغن‌های مخصوص مثل روغن زیتون خام یا روغن نارگیل خام نیز استفاده کنید که حاوی آنتی‌اکسیدان و مواد ضدالتهابی می‌باشند. شما باید منطقه‌ی درگیر شده را روزانه چند بار به مدت چند دقیقه ماساژ دهید تا گردش خون در آن تقویت شود. شما همچنین می‌توانید برای تقویت گردش خون، مقداری اسانس گیاهی به روغن ماساژ خود اضافه کنید. چند قطره لیمو، رزماری، زنجبیل، اکالیپتوس، نعنا فلفلی، سرو و غیره را می‌توان به‌عنوان اسانس گیاهی به روغن ماساژ اضافه کرد.

اسکلروتراپی برای از بین بردن رگ‌های عنکبوتی در صورت

اسکلروتراپی روشی است که محلول بسیار غلیظ نمکی به طور مستقیم به داخل ورید تزریق شده و منجر به از بین رفتن تدریجی آن در طی 3 تا 6 هفته می‌شود. رگ‌های عنکبوتی زمانی که از بین بروند دوباره باز نمی‌گردند ولی ممکن است رگ‌های عنکبوتی جدیدی در فرد ایجاد شوند.

لیزر درمانی و نور پرقدرت برای رگ‌های عنکبوتی روی صورت

لیزر درمانی و یا درمان با نور پرقدرت ازجمله دیگر روش‌های درمانی برای عروق عنکبوتی هستند. گرمای ناشی از لیزر یا نور پرقدرت، ورید را از بین خواهد برد. البته این روش‌های درمانی تأثیر کمتری نسبت به اسکلروتراپی دارند به‌خصوص برای رگ‌های عنکبوتی بزرگ‌تر.