افزایش وزن و چاقی عامل ایجاد واریس و تشدید کننده خطرات ناشی از آن

همه می دانند که داشتن اضافه وزن می تواند منجر به مشکلات مختلفی برای سلامت فرد شود. برخی از این موارد، مانند دیابت و آرتروز زودرس، هر روز در اخبار هستند. آنچه که در مطبوعات به آن زیاد اشاره نمی شود، این است که چاقی همچنین می تواند بیماری‌های خاص و پنهانی از قبیل واریس را ایجاد کند.

حدود 30 درصد از مردم در زندگی خود مبتلا به واریس می شوند و بعضی از آنها اضافه وزن دارند.  برای افراد با وزن طبیعی، مشکل رگ ها معمولا واضح است، زیرا رگ های بزرگ روی پوست پشت پا به وضوح  قابل مشاهده است. رگ های بزرگ همچنین باعث ناراحتی و سنگینی در پاها می شوند - این علائم در بیماران دارای اضافه وزن اغلب به خود مشکل اضافه وزن برمی گردد نه احتمال  واریس.

 

افراد چاق گاهی اوقات متوجه نمی شوند که  واریس دارند، زیرا رگ های متورم به دلیل چربی بیش از حد  بر روی سطح پوست قابل مشاهده نیستند - به عبارت دیگر، مشکل از نظر پنهان است. با گذشت زمان، فشار زیاد بر ورید های پا می تواند باعث آسیب به پوست در قسمت پایین پا شود. فقط پس از این حالت است که بیمار به یک متخصص مراجعه می کند. این موضوع یک مشکل عمده در جمعیت دارای اضافه وزن است به طوری که در معرض خطر زخم پا هستند. برای افراد دارای اضافه وزن، درمان  رگ های واریسی نیز مشکل تر است.

اضافه وزن میتواند مشکلات بسیاری در رابطه با واریس ایجاد کند. کلینیک مرکز واریس شیراز با ارائه خدمات تشخیص و درمان واریس آماده پاسخگویی به بیماران است. برای دریافت مشاوره و نوبت ویزیت با شماره 09170622792 - 07132334135 تماس بگیرید.

چاقی و پیامدهای آن


مشکلات مرتبط با چاقی مانند آرتروز زودرس و دیابت در جهان رو به افزایش است. تحمل وزن اضافی بر رگ های شما فشار می آورد. رگ های بزرگتر به دلیل تجمع خون در ورید های پا به علت پمپ نامناسب آن، بزرگ و حتی پاره می شوند، و وزن اضافی این حالت را بدتر می کند. در حالی که برخی از رگ های واریسی فقط از نظر زیبایی مشکل ساز هستند، بعضی دیگر علایم دردناکی در پاها شامل درد، تورم و خارش ایجاد می کنند.

چاقی نه تنها به گسترش رگ های واریسی های کمک کند، بلکه اضافه وزن می تواند مشکل را از نظر پنهان کند. افرادی که چاق هستند ممکن است متوجه نباشند که واریس دارند اگر به دلیل چربی بیش از حد رگ های واریسی را نتوانند ببینند. اگر رگ های واریسی قابل مشاهده نباشند، درمان نمی شوند که می تواند مشکلات جدی تری برای سلامتی فرد، از جمله زخم های واریسی ایجاد کند.

چاقی و واریس چیست؟

چاقی شکم باعث فشارآمدن به ورید های پا می شود که با گذشت زمان دیواره رگ ها کشیده تر می شود و موجب ابتلا فرد به واریس می شود.

چاقی شکمی (وزن بیش از حد در اطراف شکم) باعث افزایش فشار داخل رگ ها در شکم و ناحیه لگن می شود. از آنجا که این رگ ها دیواره قوی ندارند که آنها را باز نگه دارد، فشار روی رگ ها دیواره های آن را فشرده می کند و مانع جریان مناسب خون در رگ ها می شود. برای اینکه خون موجود در رگ های پا به قلب بازگردد، باید فشار کافی در خون رگ های پا ایجاد شده باشد تا رگ های لگن و شکم را  باز کند و به قلب باز گردد.

آیا چاقی تشخیص را  مشکل تر می کند؟

بله، چاقی باعث مشکل شدن تشخیص بسیاری از بیماری های پزشکی، از جمله اختلالات وریدی می شود. اکثر تصویربرداری های پزشکی در چاقی شدید با مشکل انجام می شود و تست بالینی کمتر اختلالات مخفی شده در لایه های مختلف بافت چربی را شناسایی می کند.

آیا چاقی درمان بیماری  را سخت تر می کند؟

درمان اختلالات وریدی با وجود چاقی بسیارمشکل است. خطر ایجاد لخته غیر طبیعی در طی بسیاری از مراحل جراحی و درمان وریدها، به ویژه ترومبوز وریدی عمقی، در افراد چاق افزایش می یابد. در ران ها، بافت چربی ممکن است بسیار عمیق باشد و برای درمان رگ ها نیاز به دسترسی به عمق زیادتری در زیر پوست باشد. این امر می تواند درمان را از لحاظ فنی سخت تر کند و تصویربرداری از بافت برای راهنمایی در روش های درمانی دشوارتر نماید. چاقی شدید ممکن است گزینه های درمانی را نیز محدودتر کند.

آیا کاهش وزن کمک می کند تا خطر ابتلا به تشکیل واریس و بروز علائم آن را کاهش دهد؟

کاهش وزن اغلب تفاوت های بسیار زیادی را در علائم بیماری از جمله درد، سوزش، تورم و یا سندرم پای بی قرار که در ارتباط با وریدهای واریسی است، ایجاد می کند. کاهش فشار داخل رگ ها در شکم و لگن از طریق کاهش وزن باعث کاهش فشار داخل ورید پا می شود. بنابراین بله تلاش برای از دست دادن وزن شرایط درمان و ابتلای شما به بیماری را تغییر می دهد و برای به حداکثر رساندن گزینه های درمانی و نتایج بهتر، بسیار مهم است.

درمان واریس


جوراب های ضد واریس کشی

محافظه کار ترین راه برای درمان بیماری واریس، پوشیدن جوراب های کشی  ضد واریس (معمولا تا زانو، اما گاهی اوقات نیاز به جوراب های بلند تر و تا ران) است. جوراب کشی به کاهش تورم و درد ناشی از وریدهای واریسی کمک می کند. این جوراب های بلند همچنین به بهبود التهاب پوست و یا زخم های ایجاد شده، کمک می کنند.

برش وریدها

در طی این روش، جراح در ناحیه کشاله ران شما یک برش ایجاد می کند و ورید های مشکل ساز را برش می دهد، در این روش با استفاده از یک ابزار خاص قسمت متورم و بزرگ شده ورید از بالا و پایین بریده می شود و قسمت های دیگر ورید بهم متصل می شود، سپس ورید بریده شده، توسط یک برش دیگر در بالای همان برش قبلی از بدن خارج می شود.

بستن داخل وریدی

روش بسته شدن سریع در درمان پزشکی اثبات شده و جزو روش های با حداقل تهاجم برای افراد مبتلا به ریفلاکس وریدی سطحی است که موجب درد و تورم وریدهای واریسی می شود. یک کاتتر نازک از طریق یک برش کوچک به داخل رگ وارد می شود. کاتتر انرژی راديوفرکانس (RF) را به دیواره ورید انتقال می دهد، و باعث گرم شدن آن، روی هم افتادن و بسته شدن آن می شود.

اسکلروتراپی فشرده ساز

واریس زمانی رخ می دهد که دریچه های یک طرفه در رگ های پا کارایی خود را از دست بدهند، و اجازه دهند خون تحت فشار در سمت اشتباه جریان یابد. رگ ها برای مقابله با این افزایش فشار طراحی نشده اند، به طوری که آنها بزرگ می شوند و تبدیل به اجسام برجسته و قابل رویت می شوند. بیماری وریدها جزو بیماری های ارثی است. این بیماری به طور مساوی زنان و مردان را تحت تاثیر قرار می دهد اما در زنان اغلب در دوران بارداری آغاز می شود. علل شایع ایجاد کننده بیماری عبارتند از چاقی، فشار خون بالا و سیگار کشیدن. تغییر سبک زندگی که باعث کاهش وزن و فشار خون می شود و ترک سیگار می تواند مانع پیشرفت بیماری های وریدی شود. اگرچه علت  اصلی ایجاد واریسی نیست، اما ایستادن برای مدت طولانی ممکن است علایم بیماری را تشدید کند.

تزریقاتی که برای بستن رگ ها (اسکلروتراپی) انجام می شود، سوابق موفقیت آمیز زیادی به خصوص در درمان وریدهای عنکبوتی و همچنین رگ هایی با قطر کمتر از 3-4 میلی متر داشته است. با این حال، برای ورید های بزرگتر از 4 میلی متر، اسکلروتراپی نتایج متفاوتی را داشته است. اسکلروتراپی تحت هدایت سونوگرافی می تواند هنگام تجویز برخی از رگ ها تجسم بصری را آسان تر کند. این روش به عنوان یک فرآیند سرپایی در مطب انجام می شود، بدین معنا که بیماران می توانند از ناراحتی و هزینه بستری در بیمارستان خلاص شوند. بیماران بلافاصله پس از عمل تزریق معمولا قادر به رانندگی به خانه و بازگشت به فعالیت های روزانه خود هستند.

اسکلروتراپی زیبایی

اسکلروتراپی روشی است که برای از بین بردن واریس و ورید های عنکبوتی استفاده می شود. این روش شامل تزریق یک محلول به طور مستقیم به داخل ورید است. این محلول باعث التهاب دیواره می گردد و باعث می شود که دیواره رگ ها روی هم بیافتند و در نهایت باعث می شود که ورید به یک بافت میکروسکوپی تبدیل شود که با گذشت زمان از بین می رود. اسکلروتراپی یک روش استاندارد برای درمان رگ های وریدی به خصوص ورید های پا است که کمتر از 4 میلی متر قطر دارند. اسکلروتراپی یک درمان اثبات شده برای بیماری وریدی است و از دهه 1930 استفاده می شود.

درمان با وین وایو

Veinwave یک انقلابی در تکنیک های پزشکی در سراسر جهان که برای از بین بردن ورید عنکبوتی بر روی پاها و ورید های بسیار نازک، به نام تلانجیکتازیا استفاده می شد، ایجاد کرد. Veinwave تبدیل به درمان انتخابی برای پزشکان و بیمارانی شد که بسیاری از آنها در درمان توسط لیزر و دیگر سیستم های مبتنی بر نور شکست خورده بودند. Veinwave تقریبا یک روش بدون درد، بدون خطر خونریزی، یا زخم را فراهم می آورد.

با زندگی سالم، از واریس پیشگیری کنید


راه های مختلفی برای دستیابی به یک زندگی سالم و اثرات مثبت آن وجود دارد، از جمله برنامه پیشگیرانه ما با عنوان «رگ های سالم برای زندگی» که شامل یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم برای شماست که برای حفظ وزن سالم ضروری هستند. استفاده از دستگاه های ورزشی و دوچرخه های ثابت عالی هستند، اما اگر شما در مورد آسیب های مفصلی خود نگران هستید، ورزش های آبی ممکن است بهترین گزینه باشد.

اگر شغل شما مستلزم ایستادن یا نشستن طولانی مدت است، برای جلوگیری از ابتلا به واریس از جوراب های  ضد واریس استفاده کنید، زیرا این جوراب ها با فشارآوردن به ورید های سطحی، گردش خون سالم را در فرد افزایش می دهند. پاها را چندین بار در روز بلند کنید تا گردش خون خوب در پاها افزایش یابد و عضلات پاهای خود را روزانه با حرکات کششی مختلف تمرین دهید.